Navigačný riadok

Česť vedeckej špičke! - 12/03/2008

Európske ceny za vedu

Poprední vedci EÚ ocenení za prelomový výskum vo všetkých oblastiach od temnej energie a čiernych dier až po sebevražedné T bunky a potravinové patogény.

Tri najprestížnejšie vedecké ocenenia English EÚ – cena za vedeckú komunikáciu, cena Marie Curie za mimoriadny vedecký príspevok, Descartesova cena za výskum boli po prvýkrát odovzdávané spoločne 12. marca v Bruseli.

Podľa komisára pre vedu a výskum Janeza Potočnika sú víťazi „to najlepšie, čo môže Európa ponúknuť,“ a ceny vyjadrením úcty k špičkovým výkonom, otvorenosti a tvorivosti.

Ceny za vedeckú komunikáciu English

Každú z troch cien v hodnote 60 000 eur získali projekty, ktoré podnecujú záujem verejnosti o výskum a šíria vedecké povedomie: Jean-Pierre Luminet Englishespañolfrançais si prevzal cenu za najlepšieho komunikátora roka; najlepším autorom sa stal Delphine Grinberg z Palais de la Découverte français; a Peter Leonard a Andrew Cohen zvíťazili v kategórii dokumentárnych audiovizuálnych projektov so svojim programom vysielaným v rámci BBC Horizon English pod názvom Väčšina vesmíru chýba (Most of our universe is missing) English o tajomnej tmavej hmote a temnej energii, ktorá podľa súčasných vedcov tvorí 96 % vesmíru.

Ceny za Marie Curie mimoriadny vedecký príspevok

Tieto ocenenia sú prepojené na činnosti Marie Curie English a sú určené vedeckým pracovníkom, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o vedu. Každý z piatich víťazov dostal 50 000 eur. Dr. Luisa Corrado z univerzity v Cambridge za výskum bohatstva a jeho vplyvu na šťastie; Dr. Batu Erman z univerzity Sabanci v Istanbule za cielený výskum samovražedných T buniek v boji proti rakovine; Dr. Andrea Ferrari z univerzity v Cambridge za výskum nanorúrok a nových elektronických zariadení; profesor Robert Nichol z univerzity v Portsmouthe za výskum temnej energie a Dr. Valerie O’Donnell z univerzity v Cardiffe za svoje dielo o voľných radikáloch a zápale.

Descartesove ceny za výskum English

Tieto ceny sa udeľujú medzinárodným výskumným tímom, ktoré spolu dosiahli mimoriadne výsledky v ktoromkoľvek vedeckom odbore. Tri víťazné tímy si odniesli spolu 1 360 000 eur: Virlis vo svojej štúdii bakteriálneho génu Listeria skúmal boj s infekciou; SynNanoMotors získal uznanie za výrobu jedných z prvých funkčných synteticko-molekulárnych motorov a mechanických nanostrojov na svete; EPICA si odniesla cenu za rozbor ľadových jadier v Antarktíde, ktorý viedol k lepšiemu pochopeniu zmien klímy, ich mechanizmu a následkov.

Európske ceny za vedu English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy