Ścieżka nawigacji

Uhonorowano najlepszych naukowców - 12/03/2008

Europejska nagroda naukowa

Wybitni europejscy naukowcy zostali nagrodzeni za przełomowe badania nad ciemną energią, czarnymi dziurami, zabójczymi limfocytami T oraz patogenami wywołującymi choroby pochodzenia pokarmowego.

12 marca br. w Brukseli po raz pierwszy równocześnie wręczono trzy najbardziej prestiżowe nagrody naukowe English UE – nagrodę w dziedzinie komunikacji naukowej, nagrodę im. Marie Curie dla najlepszych oraz nagrodę Kartezjusza w dziedzinie badań.

Europejski komisarz ds. nauki i badań naukowych Janez Potočnik przedstawiając laureatów jako „elitę europejskich środowisk naukowych”, przypomniał, że nagrody te wręczono za wybitne osiągnięcia, otwartość ducha i kreatywność.

Nagrody za komunikację naukową English

Trzy nagrody o wartości 60 000 euro każda zostały wręczone za projekty, które wzbudzają wśród społeczeństwa zainteresowanie badaniami naukowymi i przyczyniają się do ich lepszego zrozumienia.. Jean-Pierre Luminet Englishespañolfrançais zdobył nagrodę dla „komunikatora roku”; Delphine Grinberg z  Palais de la Découverte français zdobyła nagrodę dla najlepszego autora książki, a Peter Leonard i Andrew Cohen otrzymali nagrodę za najlepszy dokument audiowizualny „Most of our universe is missing English” zrealizowany w ramach programu BBC Horizon English, poświęcony tajemniczej ciemnej materii i ciemnej energii, które zdaniem naukowców stanowią 96 proc. naszego wszechświata.

Nagrody im. Marie Curie dla najlepszych

Nagrody te związane z działaniami Marie Curie English są przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe. 50 000 euro otrzymał każdy z pięciu następujących laureatów:  dr Luisa Corrado z Uniwersytetu w Cambridge za badania nad istnieniem związku pomiędzy szczęściem a zamożnością; dr Batu Erman z Uniwersytetu w Sabanci w Istanbule za swoje prace w dziedzinie walki z rakiem ukierunkowane na zabójcze limfocyty T; dr Andrea Ferrari z Uniwersytetu w Cambridge za badania nad nanotubami i nowymi urządzeniami elektronicznymi; profesor Robert Nichol z Uniwersytetu w Portsmouth za badania nad ciemną energią oraz dr Valerie O’Donnell z Uniwersytetu w Cardiff za swoje prace nad wolnymi rodnikami i stanami zapalnymi.

Nagrody Kartezjusza za badania naukowe English

Nagrodę tę otrzymały międzynarodowe zespoły naukowców, które osiągnęły wyjątkowe rezultaty w danej dziedzinie naukowej. Trzy zwycięskie zespoły podzieliły się łączną kwotą w wysokości 1 360 000 euro:  zespół Virlis sprawdzał możliwościami zwalczania stanów zapalnych, badając bakterie rodzaju Listeria; zespół SynNanoMotors jest jednym z pierwszych na świecie twórców funkcjonujących syntetycznych silników molekularnych i mechanicznych nanomaszyn; zespół EPICA został wyróżniony za projekt głębokich wierceń lodu w Antarktyce, który umożliwił lepsze zrozumienie problematyki zmian klimatu, jego mechanizmów oraz konsekwencji.

Europejska nagroda naukowa English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki