Navigācijas ceļš

Godina izcilākos zinātniekus - 12/03/2008

Eiropas zinātnes balvas

Eiropas vadošos zinātniekus godina par viņu revolucionārajiem pētījumiem dažādās jomās — no tumšās enerģijas un melnajiem caurumiem līdz T‑šūnām, kas nogalina slimību izraisītājus, un patogēniem pārtikā.

Briselē 12. martā pirmo reizi vienā apbalvošanas ceremonijā pasniegtas visas trīs ES prestižākās zinātnes balvas English — zinātnes popularizēšanas balvas, Marijas Kirī balvas par izcilību un Dekarta pētniecības balvas.

Janezs Potočniks, raksturojis uzvarētājus kā „labāko, ko var piedāvāt Eiropa”, piebilda, ka ar balvām uzsvērta izcilība, gara atvērtība un radošums.

Zinātnes popularizēšanas balvas English

Trijiem projektiem, kas rosina sabiedrības interesi un izpratni par zinātni, piešķīra katram 60 000 eiro. Žans Pjērs Liminē Englishespañolfrançais ieguva šā gada zinātnes popularizētāja balvu,  par labāko rakstnieci zinātnes popularizēšanā atzīta Delfīne Grinberga no zinātnes muzeja Palais de la Découverte français, savukārt Pīters Leonards un Endrjū Koens ieguva balvu par labāko audiovizuālo dokumentālo filmu “Visuma lielākā daļa, kuras nav English”, ko demonstrēja BBC Horizon English programmā un kas veltīta noslēpumainajai tumšajai vielai un tumšajai enerģijai, kuras, pēc zinātnieku domām, piepilda 96 % no Visuma.

Marijas Kirī balvas par izcilību

Saistībā ar Marijas Kirī iniciatīvu English piešķirtas balvas par izciliem sasniegumiem zinātnē. Katrs no pieciem uzvarētājiem saņēma 50 000 eiro. Tie ir: doktore Luiza Korrādo no Kembridžas universitātes, kas bija izstrādājusi pētījumu, vai bagātība var nest laimi, doktors Batu Ermans no Sabandži universitātes Stambulā, kas bija pētījis iespējas aktivizēt T-šūnas, kuras iznīcinātu vēža šūnas, doktors Andrea Ferrāri no Kembridžas universitātes, kas bija izstrādājis pētījumu par nanocaurulēm un jaunām elektroniskajām ierīcēm, profesors Roberts Nikols no Portsmutas universitātes pievērsās tumšās enerģijas izpētei, savukārt doktore Valērija O’Donela no Kārdifas universitātes guva atzinību par brīvo radikāļu izpēti saistībā ar iekaisumiem.

Dekarta balvas par starptautisku sadarbību pētniecībā English

Šīs balvas saņem daudznacionālas pētnieku grupas, kas kopā sasnieguši izcilus rezultātus jebkurā zinātnes jomā. Visas trīs uzvarētājas grupas saņēma pavisam 1,36 miljonus eiro. Grupa Virlis bija pētījusi iespējas apkarot Listeria dzimtas baktēriju izraisītu infekciju,  SynNanoMotors guva atzinību par pasaulē pirmo molekulu sintēzes motoru un mehānisko nanomašīnu izstrādi, taču EPICA saņēma balvu par ledus garozas pētniecību Antarktīdā, kas ļāva labāk izprast klimata pārmaiņas, to veidošanās mehānismus un sekas.

Eiropas zinātnes balvas English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites