Navigatsioonitee

Austatakse ELi tippteadlasi - 12/03/2008

Euroopa teadusauhinnad

Auhinnad Euroopa juhtivatele teadlastele, kelle põhjapanev teadustöö hõlmab kõike, alates tumedast energiast ja mustadest aukudest kuni T-rakkude ja toidust pärinevate patogeenideni.

Esimest korda antakse ELi kolm kõige mainekamat teadusauhinda English (auhind teaduse populariseerimise eest, Marie Curie' auhind ja Decartes'i auhind) üle samal auhinnatseremoonial. Üritus toimub 12. märtsil Brüsselis.

Teadusvolinik Janez Potočnik  kirjeldas võitjaid kui ELi parimaid ning sõnas, et auhindadega väärtustatakse tipptaset, avatust ja loovust.

Teaduse populariseerimise auhinnad English

Kolm auhinda väärtusega 60 000 eurot anti projektidele, mis suurendavad avalikkuse huvi teadusuuringute vastu ning edendavad arusaamist teadusest. Aasta teaduse populariseerija tiitli pälvis Jean-Pierre Luminet Englishespañolfrançais.   Parimaks kirjanikuks nimetati Delphine Grinberg keskusest Palais de la Découverte françaisfrançais. Peter Leonard ja Andrew Cohen said auhinna parima dokumentaalprojekti eest „Most of our universe is missing English”, s.o BBC programm Horizon English, kus käsitletakse müstilist tumedat mateeriat ja energiat, mis teadlaste arvates moodustab 96% meie universumist.

Marie Curie' auhinnad

Marie Curie' meetmetega English seotud auhinnad antakse silmapaistvate teadussaavutuste eest. Auhinnaga kaasneb 50 000 euro suurune preemia, mis omistati järgmisele viiele teadlasele: Luisa Corrado Cambridge'i Ülikoolist, kes uuris, kas rikkus teeb õnnelikuks;  Batu Erman Istanbuli Sabanci Ülikoolist, kes uuris T-rakkude kasutamist vähivastases ravis;  Andrea Ferrari Cambridge'i Ülikoolist uurimistöö eest nanotorude ja uute elektrooniliste seadmete valdkonnas; professor Robert Nichol Portsmouthi Ülikoolist, kelle töö käsitleb tumedat energiat ning Valerie O’Donnell Cardiffi Ülikoolist tegevuse eest vabade radikaalide ja põletike uurimisel.

Decartes'i auhinnad English

Auhinnad antakse rahvusvahelistele uurimismeeskondadele, kes on saavutanud suurepäraseid tulemusi mis tahes teadusvaldkonnas. Kolme võitjameeskonna vahel jagatakse 1 360 000 euro suurune preemiaraha. Projekt Virlis on parandanud meie teadmisi listerioosinakkuse vastu võitlemise valdkonnas. Projekt SynNanoMotors pälvis tunnustuse maailma esimeste toimivate sünteetiliste molekulaarsete mootorite ja mehaaniliste nanomasinate väljatöötamise eest. Projekt EPICA sai auhinna Antarktika jääst võetud puursüdamike analüüsimise eest, mis on parandanud meie arusaamist kliimamuutusest, selle mehhanismidest ja tagajärgedest.

Euroopa teadusauhinnad English

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad