Navigačný riadok

Únia v službách výskumu - 14/01/2008

Výjav z trilógie Pán prsteňov

Európska únia sa snaží povzbudiť konkurencieschopnosť Európy prostredníctvom verejno-súkromných partnerstiev v oblasti výskumu a vytvorením dvoch agentúr, ktorých poslaním je poskytovať vedcom čo najlepšie služby.

Casino Royale, DaVinciho kód, Pán prsteňov, Batman začína, King Kong, Superman sa vracia či X-Men 3: všetky tieto filmy vynikajú kvalitou špeciálnych efektov vytvorených pomocou Oscarom English oceneného softvéru Furnace English. Tento softvér z dielne štyroch európskych vedcov by však neuzrel svetlo sveta bez podpory Európskej únie a jej 7. rámcového programu pre výskum English (7RP), a to najmä činností Marie Curie English, ktoré sa zameriavajú na skvalitňovanie odbornej prípravy a mobility výskumných pracovníkov v celom priebehu ich aktívnej činnosti.

Tvorcovia tohto softvéru, ako aj početní zástupcovia verejného aj súkromného sektora sa 14. januára stretli v Bruseli pri príležitosti usporiadania konferencie o činnostiach Marie Curie DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano, ktorá sa zvlášť zaoberá partnerstvami medzi podnikmi a univerzitami. Vzhľadom na dôležitosť podobných projektov pre konkurencieschopnosť Európy a s cieľom financovať ich vyhlásila Komisia novú výzvu na predkladanie návrhov English.

Okrem toho založila Výkonnú agentúru pre výskum English, ktorá sa zameria najmä na štipendijné programy Marie Curie, ale aj na výskum v prospech malých a stredných podnikov a niektoré oblasti programov Vesmír a Bezpečnosť v rámci 7RP. Keďže vedci si zaslúžia prvotriedne služby, vznikla aj výkonná agentúra Európskej rady pre výskum English, ktorá má za úlohu realizovať špeciálny program 7RP Myšlienky danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska, ktorý má stimulovať výskum na hraniciach poznania.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy