Navigačný riadok

Pripravte sa na viac zábavy - 10/01/2008

Ste dostatočne mladí na on-line zábavu?

Nová stratégia EÚ sľubuje jednoduchší a rýchlejší prístup k hudbe, filmom a hrám prostredníctvom internetu a mobilných telefónov.

Multimediálny obsah je zlatou baňou – príjmy z on-line obsahu by mali dosiahnuť štvornásobok (z 1,8 miliardy eur v 2005 na 8,3 miliardy v 2010). Ak z neho chce Európa skutočne ťažiť, mala by ponúknuť primerané platobné podmienky pre tvorcov obsahu, zaviesť v tejto oblasti určité pravidlá a rozšíriť ponuku pre užívateľov internetu. S riešením týchto záležitostí prichádza nová stratégia EÚ.

„Musíme sa rozhodnúť“, hovorí komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Reding, „či chceme naozaj prosperujúci európsky priemysel s hudbou, filmami a hrami.“ Jasné „áno“ ako odpoveď znamená pre EÚ sústrediť sa na tieto štyri oblasti činnosti English:

  • dostupnosť kreatívneho obsahu – podporiť distribútorov, aby sa na internet dostalo viac zaujímavých produktov;
  • licencie autorských práv platné pre viac území – zlepšiť existujúce pravidlá pre udeľovanie licencií a propagovať komerčné výhody licencií platných pre viac území vo vzťahu k vlastníkom práv;
  • systémy správy digitálnych práv – zvýšiť transparentnosť a informovanosť užívateľov, aby vedeli o každom obmedzení, ktoré sa týka sťahovaného obsahu;
  • zákonné ponuky a pirátstvo – obmedziť nelegálne vkladanie alebo sťahovanie obsahu chráneného autorským právom, pirátstvo a neoprávnené zdieľanie súborov.

Návrh, ako vytvoriť jednotný trh s on-line obsahom bez toho, aby boli dotknuté práva duševného vlastníctva, by mal byť hotový do polovice roku 2008. Všetky zúčastnené strany sa k nemu môžu vyjadriť prostredníctvom verejnej konzultácie do 29. februára.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy