Ścieżka nawigacji

Komisja nagradza najlepsze projekty regionalne - 01/02/2013

Nagrodami RegioStars wyróżniane są najlepsze projekty regionalne finansowane ze środków UE.

Każdy z pięciu zwycięskich projektów to doskonały dowód na to, że dzięki innowacyjności można wspierać inteligentny i trwały wzrost gospodarczy z korzyścią dla ludzi, środowiska i gospodarki.

W Europie istnieją setki tysięcy projektów finansowanych z unijnych funduszy regionalnych. Zdobywcy nagród RegioStars Englishfrançais 2013 w poszczególnych kategoriach to:

UPTEC Englishfrançaisportuguês w kategorii inteligentny rozwój – z pomocy tego parku naukowo-technologicznego prowadzonego przez Uniwersytet w Porto skorzystało dotychczas już 110 firm, w tym 95 rozpoczynających działalność, 5 dużych firm i 5 prywatnych ośrodków innowacji. Dzięki projektowi powstało około 800 miejsc pracy dla absolwentów wyższych uczelni, co przyczynia się do wzrostu gospodarczego w regionie.

Enworks Englishfrançais w kategorii trwały rozwój – serwis udzielający małym i średnim firmom w północno-zachodniej Anglii pomocy w zakresie racjonalnego wykorzystania zasobów. Dzięki niemu firmy stwierdziły, w jakich obszarach są możliwe oszczędności. Okazało się, że mogą zaoszczędzić 95 mln euro rocznie. Usprawnienia w dziedzinie środowiska przyczyniły się do powstania lub zabezpieczenia około 960 miejsc pracy.

„Indywidualne ścieżki zatrudnienia” w kategorii wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu – polski projekt realizowany w Elblągu i opracowany z myślą o długotrwale bezrobotnych powyżej 45 roku życia zakłada zindywidualizowane podejście do poszukiwania pracy i utrzymania zatrudnienia. Profesjonalny doradca zawodowy opracował plany rozwoju osobistego dla grupy osób długotrwale bezrobotnych – w większości kobiet, uwzględniający szkolenia zawodowe i pomoc psychologiczną. Około 80 proc. osób z grupy docelowej znalazło pracę, a dzięki dalszemu wsparciu 15 miesięcy później dziewięć na dziesięć osób nadal pracowało na tym samym stanowisku.

Zarządzanie dzielnicą − Berlin DeutschEnglishfrançais w kategorii obszary miejskie w trudnej sytuacji (CityStar) – w ramach projektu w dzielnicach Berlina, w których występują trudności społeczne wprowadzono rady zarządzające, aby lokalni mieszkańcy mieli udział w podejmowaniu decyzji w sprawie projektów mających poprawić jakość ich życia.

„W kierunku pracy” Englishlietuvių kalba w kategorii informowanie społeczeństwa – w ramach tego litewskiego projektu w kilku kanałach telewizyjnych odbyła się kampania informacyjna realizowana za pośrednictwem serii wideoklipów, których celem było obalenie społecznych mitów dotyczących osób z wadami słuchu. Stworzono ośrodki pilotażowe, które pomagały takim osobom w znalezieniu pracy. Dzięki temu dwie trzecie osób, którym udzielono pomocy, znalazło pracę.

W tym roku regiony zgłosiły do konkursu rekordową liczbę 149 projektów. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystości, która odbyła się 31 stycznia w Brukseli.

Zgłoszenia do kolejnej edycji RegioStars 2014 Englishfrançais można nadsyłać do 19 kwietnia 2013 r. Finaliści zaprezentują swoje projekty niezależnemu jury podczas unijnej dorocznej konferencji English przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych (7-10 października).

Polityka regionalna − więcej informacji

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki