Navigačný riadok

Príspevky regiónov k rastu - 08/10/2012

8. - 11. októbra sa v Bruseli stretávajú predstavitelia miestnych a regionálnych orgánov EÚ na každoročnom zasadnutí s cieľom vymeniť si názory o najlepších spôsoboch na podporu konkurencieschopnosti, rastu a zamestnanosti.

10. ročník najväčšieho svetového podujatia zameraného na regionálnu a mestskú politiku Open Days – Európsky týždeň regiónov a miest English sústredí približne 6000 volených predstaviteľov regiónov z celej Európy.

Zástupcovia regiónov budú skúmať spôsoby, ako by mohla Európa prekonať hospodársku krízu a stanovia priority budúceho financovania regiónov EÚ. Financovanie pomáha v modernizácii menej rozvinutých regiónov, aby tak mohla EÚ lepšie odpovedať na výzvy globalizovaného svetového hospodárstva.

Programy EÚ napríklad umožnili podnikom od roku 2007 vytvoriť 450000 pracovných miest, poskytli prístup k financovaniu najmenej 56000 malých podnikov a pomohli 460000 mladých ľudí, ktorí si hľadali zamestnanie.

Komisia predloží návrhy na zefektívnenie ďalšieho regionálneho financovania (2014 – 2020) vo vzťahu k dlhodobým cieľom stratégie EÚ pre rast a zamestnanosť Európa 2020.

Medzi hlavné témy patria:

  • inteligentný a ekologický rast, podpora inovácií prostredníctvom výskumu a vývoja;
  • podpora pre malé a stredné podniky;
  • intenzívnejšia spolupráca medzi regiónmi;

Podujatia v Európe

Okrem Bruselu sa po celej Európe a v ďalších 11 krajinách, ako sú Bosna s Hercegovina, Chorvátsko, Island, Čierna Hora, Nórsko, Srbsko, Švajčiarsko a Turecko, organizuje viac ako 350 súvisiacich podujatí English . Ide najmä o rôzne konferencie, kultúrne podujatia, festivaly a výstavy, ktoré potrvajú až do konca novembra.

Bratislavský samosprávny kraj organizuje 5. novembra seminár venovaný príprave dokumentov na čerpanie fondov v novom programovom období EÚ 2014 – 2020 v oblasti podpory vedy, výskumu, inovácii a vzdelávania.

Nitriansky samosprávny kraj pripravil na november regionálnu konferenciu nazvanú „Rozvoj vidieka v Nitrianskom kraji“ .

Prešovský samosprávny kraj (PSK) a Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) sústredili svoju pozornosť na podujatia organizované v Bruseli, kam vyslali zástupcov samosprávnych orgánov, Agentúry regionálneho rozvoja PSK, zástupcov zvolených v rámci prípravnej akcie nazvanej ERASMUS pre miestnych a regionálnych volených zástupcov English či odborníkov z oblasti vzdelávania a podnikania, aby s pomocou pracovníkov TSK a PSK v Bruseli využili túto vynikajúcu príležitosť na nadviazanie nových európskych partnerstiev.

Podujatie Open Days 2012 spoluorganizujú Komisia a Výbor regiónov DeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandspolskiRomânasvenska , poradný orgán EÚ, ktorý zástupcom regionálnych a miestnych vlád umožňuje priamu účasť na formovaní politík EÚ.

Prenos podujatí týždňa regiónov a miest naživo English

Viac o regionálnej politike

Programy s finančnou podporou EÚ vo vašom okolí

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy