Ścieżka nawigacji

Lokalne rozwiązania na rzecz wzrostu gospodarczego - 08/10/2012

Przedstawiciele lokalnego i regionalnego szczebla administracji UE dzielą się pomysłami na zwiększenie konkurencyjności, przyśpieszenie wzrostu gospodarczego i tworzenie miejsc pracy podczas corocznego spotkania w Brukseli w dniach 8 - 11 października.

W organizowanym po raz 10. wydarzeniu Dni Otwarte – Europejski Tydzień Regionów i Miast English , będącym największym corocznym forum szczebla polityki miejskiej i regionalnej, udział weźmie niemal 6 tys. wybranych przedstawicieli z całej Europy.

Ich zadaniem będzie omówienie sposobów na wyjście Europy z kryzysu gospodarczego oraz przyjęcie priorytetów dotyczących przyszłości unijnych funduszy regionalnych. Fundusze te umożliwiają modernizację regionów mniej rozwiniętych, aby UE mogła sprostać wyzwaniom zglobalizowanej gospodarki światowej.

I tak na przykład dzięki realizowanym od 2007 r. programom UE przedsiębiorstwa stworzyły 450 tys. miejsc pracy, udzielono dostępu do finansowania 56 tys. małych firm, zaś 460 tys. młodych osób skorzystało z pomocy przy szukaniu pracy.

W chwili obecnej przedmiotem dyskusji są propozycje Komisji Europejskiej, dzięki którym kolejna tura finansowania regionalnego (2014-2020) umożliwi skuteczniejszą realizację długoterminowych celów unijnej strategii na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia Europa 2020.

Rozmowy dotyczyć będą również kwestii takich jak:

  • inteligentny i ekologiczny wzrost gospodarczy, promowanie innowacji, badań i rozwoju
  • wsparcie dla małych przedsiębiorstw
  • pogłębienie współpracy między regionami

Wydarzenia w Europie

W tym samym czasie poza Brukselą zostanie zorganizowanych ponad 350 powiązanych tematycznie wydarzeń English ; odbędą się one w całej Europie oraz w jedenastu krajach nienależących do UE, m.in. w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Islandii, Czarnogórze, Norwegii, Serbii, Szwajcarii i w Turcji. Będą to zarówno konferencje, jak i imprezy kulturalne, festiwale i wystawy – wiele z nich zostanie zorganizowanych również w Polsce.

Rzeszów, 21-22 października, Podkarpacki Festiwal Nauki i Technik : warsztaty i pokazy naukowe oraz prezentacja aut napędzanych energią elektryczną.

Łódź, 15 listopada, konferencja pt. „Miejski wymiar Europy" poświęcona miejskiemu wymiarowi polityki spójności.

Osiecznica, 23 października, konferencja pt. „Razem dla regionu, razem dla Europy – wyzwania dla samorządów na pograniczu Dolnego Śląska i Saksonii".

Dni Otwarte 2012 organizowane są przez Komisję i Komitet Regionów – unijny organ doradczy, który umożliwia przedstawicielom władz regionalnych i lokalnych wpływanie na kształt europejskiej polityki.

Europejski Tydzień Regionów i Miast – transmisje na żywo English

Więcej na temat polityki regionalnej

Sprawdź, jakie projekty w Twojej okolicy są współfinansowane przez UE

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki