Ścieżka nawigacji

Regiony w centrum uwagi - 01/02/2011

Unijne środki na rozwój regionalny będą od tej pory przeznaczane przede wszystkim na tworzenie nowych miejsc pracy i zrównoważony rozwój. 31 stycznia i 1 lutego politycy dyskutowali na ten temat w Brukseli.

Choć gospodarka UE należy do najbogatszych na świecie, to jednak między jej regionami nadal występują duże różnice. W co czwartym regionie PKB na osobę wynosi poniżej 75 proc. unijnej średniej.

Zmniejszenie tych dysproporcji ma zasadnicze znaczenie dla gospodarki UE, zwłaszcza w dzisiejszych realiach ekonomicznych. Unijne fundusze regionalne umożliwiają modernizację regionów mniej rozwiniętych, aby UE mogła sprostać wyzwaniom na arenie światowej.

W siedmioletnim programie (do roku 2013) na rozwój regionalny przeznaczono około 350 mld euro. Z tych środków współfinansowane są projekty realizowane we współpracy z władzami krajowymi, regionalnymi i lokalnymi.

Z raportu opublikowanego w listopadzie 2010 r. wynika, że dzięki tym funduszom powstało dotychczas 1,4 mln nowych miejsc pracy, 34 mln osób znalazły zatrudnienie, a kolejne 36 mln podniosło swoje kwalifikacje. Priorytety to szkolenia - zwłaszcza dla osób z grup mniej uprzywilejowanych - oraz infrastruktura, czyli drogi, koleje i projekty związane z uzdatnianiem wody.

Forum Spójności

Bieżący okres finansowania dobiega końca. W związku z tym 800 przedstawicieli władz krajowych, regionalnych i lokalnych spotkało się w Brukseli na Forum Spójności English , aby zastanowić się, jak lepiej dostosować fundusze do potrzeb regionów.

UE uważa, że w przyszłości środki powinny być przeznaczane przede wszystkim na tworzenie nowych miejsc pracy i wzrost gospodarczy, zgodnie ze strategią Europa 2020 English .

Tematem debaty było znaczenie strategii dla osiągnięcia trwałego, inteligentnego, przyjaznego dla środowiska i sprzyjającego integracji społecznej wzrostu. Celem forum było zaoferowanie krajom i regionom UE możliwości wypowiedzenia się na temat finansowania rozwoju regionalnego, zanim Komisja przedstawi swoje pierwsze wnioski legislacyjne w tej sprawie pod koniec tego półrocza.

Niektóre kraje i regiony już teraz wydają pieniądze zgodnie ze strategią Europa 2020. Są to między innymi Litwa, Walia i Brandenburgia, które znalazły się wśród laureatów zeszłorocznej edycji konkursu RegioStars Englishfrançais .

Inne przykłady zgodnego ze strategią wykorzystania unijnych funduszy można znaleźć w internetowej bazie danych.

Więcej na temat polityki regionalnej
Laureaci RegioStars 2010

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki