Ścieżka nawigacji

Miasta i regiony dzielą się swoją wizją wzrostu - Dni Otwarte 2010 - 04/10/2010

W tym tygodniu w Brukseli spotykają się przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych. Tematem ich dyskusji jest wspólne dążenie do wzmocnienia europejskiej konkurencyjności zgodnie ze strategią "Europa 2020".

W Dniach Otwartych bierze udział 6 tys. demokratycznie wybranych przedstawicieli z około 240 regionów i miast. W tym roku uczestnicy zajmują się przede wszystkim kwestią roli regionów i miast w realizacji strategii "Europe 2020 DeutschEnglishfrançais " - planu UE na rzecz wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy.

Innym ważnym tematem omawianym przez liderów będą regiony mniej zamożne i to, jak mogą one nadrobić zaległości dzięki wsparciu ze stworzonych w tym celu funduszy UE. Fundusze te udostępniają środki finansowe na projekty infrastrukturalne, takie jak unowocześnianie transportu publicznego, a także na kształcenie i szkolenie na potrzeby rynku pracy, zwłaszcza w krajach, które dopiero niedawno przystąpiły do UE.

W tym tygodniu uruchomione zostanie również internetowe forum RegioNetwork 2020, pomagające miastom i regionom w nawiązywaniu współpracy i wymianie informacji.

Wydarzenia w Brukseli to główna, ale bynajmniej nie jedyna atrakcja Europejskich Dni Otwartych 2010. Z tej okazji w całej Europie od września do listopada zorganizowanych zostanie w sumie około 260 imprez lokalnych English : konferencji, wydarzeń kulturalnych, targów i wystaw.

Na przykład w Grenoble (Francja) 16 października odbędzie się konferencja, której celem jest zasięgnięcie opinii ludności miasta na temat planu jego przyszłego transportu publicznego. Aby ożywić debatę, przedstawione zostaną najlepsze przykłady sieci transportu miejskiego z całej Europy.

W Warszawie natomiast 13 października będzie można wziąć udział w konferencji pt. "Innowacyjność i kreatywność - projekty na Mazowszu". Także w innych miastach Polski zaplanowano wiele debat i konferencji poświęconych różnym tematom, od starzenia się społeczeństwa, przez politykę energetyczną, po przyszłość euroregionów.

Dni Otwarte w Brukseli współorganizują Komisja oraz Komitet Regionów, który reprezentuje na szczeblu UE władze regionalne i lokalne.

Dni Otwarte 2010 - transmisja na żywo English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki