Navigačný riadok

Zaostrené na regióny - 21/05/2010

Krištáľová trofej RegioStars © EÚ

Ocenenia RegioStars: EÚ odmeňuje najoriginálnejšie a najinovatívnejšie regionálne projekty

Švédsky inštitút, ktorý poskytuje malé pôžičky prisťahovalkyniam, aby si mohli založiť vlastný podnik či nemecký projekt telemedecíny - to sú dvaja zo šiestich víťazov súťaže RegioStars 2010. Zaslúženú krištáľovú trofej si laureáti ocenenia prevzali z rúk komisára Johannesa Hahna zodpovedného za regionálnu politiku (Pozrite si kompletný zoznam laureátov. DeutschEnglishfrançaislietuvių kalbaNederlandsslovenščinasuomisvenska )

Od roku 2008 sa ocenenie RegioStars udeľuje každoročne najlepším projektom financovaným z prostriedkov regionálnej politiky Európskej únie, ktorá je zameraná na vyrovnávanie rozdielov medzi európskymi regiónmi. Do súťaže sa môže zapojiť akýkoľvek región EÚ, ktorý realizuje projekt za finančnej pomoci Európskeho rozvojového fondu, Európskeho sociálneho fondu alebo Kohézneho fondu. V aktuálnom ročníku súťažilo 87 projektov.

Na obdobie 2007-2013 vyčlenila EÚ na regionálnu politiku 308 miliárd EUR. Viac sa vynakladá len na spoločnú poľnohospodársku politiku. Hoci je viac ako 80 % tejto sumy určených pre najslabšie regióny, všetky oblasti bez výnimky môžu využiť finančnú pomoc od EÚ na posilnenie svojej konkurencieschopnosti a atraktívnosti.

Pomoc sa prerozdeľuje pomocou troch špecializovaných kanálov. Kohézny fond pomáha členským štátom, ktorých HDP je menej ako 90 % európskeho priemeru (zväčša ide o najnovších členov EÚ). Financujú sa z neho projekty zamerané na dopravu a životné prostredie. Z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu sa finančne podporuje odborná príprava, rôzne druhy pomoci pri hľadaní zamestnania a zamestnávaní a integrácii na trhu práce. Práve vďaka tomuto fondu vznikol ďalší projekt ocenený cenou RegioStars - litovská iniciatíva, v rámci ktorej sa dospelí učili, ako narábať s počítačmi. Európsky fond regionálneho rozvoja (EFRR) sa okrem iného venuje podpore rozvoja infraštruktúry a dopravy, malých a stredných podnikov, výskumu, vzdelávania a kultúry. Ocenený belgický projekt na funkčnú premenu bývalej bane získal z EFRR 3,2 miliónov EUR.

Súťaž RegioStars chce vyzdvihovaním najlepších regionálnych projektov inšpirovať ostatné regióny, aby aj ony siahli po inovatívnych iniciatívach za pomoci európskych fondov. Potenciálni kandidáti RegioStars 2011 majú už teraz šancu prihlásiť sa do ďalšieho ročníka (do 16. júla).

 

Viac o ocenení RegioStars Englishfrançais

Čím sa zaoberá regionálna politika EÚ? DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy