Ścieżka nawigacji

Regiony w centrum uwagi - 21/05/2010

Kryształowa statuetka RegioStars © UE

Nagrody RegioStars: UE wyróżnia najbardziej oryginalne i innowacyjne projekty regionalne

Szwedzki instytut mikrofinansowania wspomagający imigrantki w zakładaniu własnych przedsiębiorstw oraz niemiecki projekt z zakresu telemedycyny to tylko dwa z sześciu projektów, które zwyciężyły w tegorocznej edycji konkursu RegioStars 2010. Laureaci otrzymali kryształowe statuetki z rąk komisarza ds. polityki regionalnej Johannesa Hahna (zobacz pełną listę laureatów DeutschEnglishfrançaislietuvių kalbaNederlandsslovenščinasuomisvenska ).

Od 2008 r. co roku nagrody RegioStars wyróżniają najlepsze projekty finansowane w ramach unijnej polityki regionalnej, której celem jest wyrównanie różnic w poziomie rozwoju między poszczególnymi regionami UE. W konkursie udział mogą wziąć wszystkie regiony UE, które realizują projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego lub Funduszu Spójności. W tym roku do udziału w konkursie zgłoszono 87 projektów.

W latach 2007-2013 r. UE przeznaczy na politykę regionalną 308 mld euro. Polityka ta, zaraz po wspólnej polityce rolnej, pochłania najwięcej wydatków z budżetu UE. Ponad 80 proc. przyznanych środków trafi do regionów najbardziej potrzebujących, jednak wszystkie regiony mogą korzystać z europejskiego wsparcia w celu poprawy swej konkurencyjności i rozwijania swoich mocnych stron.

Wsparcie oferowane jest w ramach trzech funduszy. Fundusz Spójności wspiera te kraje UE, których PKB na mieszkańca nie przekracza 90 proc. średniej unijnej (głównie kraje, które niedawno przystąpiły do UE). W jego ramach finansowane są projekty w zakresie transportu i ochrony środowiska. Europejski Fundusz Społeczny jest narzędziem wspierającym kształcenie zawodowe, zwiększanie stopy zatrudnienia i integrację na rynku pracy. To właśnie dzięki temu funduszowi powstał zwycięski projekt litewski w zakresie szkolenia informatycznego dla dorosłych. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFFR) wspomaga m.in. rozwój infrastruktury transportowej, małych przedsiębiorstw, badań naukowych, edukacji i kultury. Wśród nagrodzonych inicjatyw znalazł się belgijski projekt przekształcenia kopalni, który otrzymał 3,2 mln euro właśnie z EFFR.

Poprzez wyróżnienie najlepszych projektów regionalnych konkurs ma na celu zachęcenie innych regionów do podejmowania innowacyjnych inicjatyw z pomocą funduszy europejskich. Już teraz można zgłaszać kandydatów do przyszłorocznej edycji konkursu RegioStars 2011 (termin upływa 16 lipca 2010 r.).

 

Więcej na temat konkursu RegioStars Englishfrançais

Polityka regionalna UE

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki