Cesta

Regiony v centru pozornosti - 21/05/2010

Křišťálová cena Regiostars © EU

EU uděluje ceny RegioStars za nejoriginálnější a nejinovativnější regionální projekty

Mezi šesti letošními laureáty cen RegioStars je švédská organizace, která ženám z řad přistěhovalců pomáhá formou mikrofinancování založit si vlastní podnik, a německý projekt zdravotnických služeb na dálku (tzv. telemedicíny). (Úplný seznam oceněných projektů DeutschEnglishfrançaislietuvių kalbaNederlandsslovenščinasuomisvenska ). Křišťálovou cenu jim předal Johannes Hahn, evropský komisař pro regionální politiku.

Ceny RegioStars se udělují od roku 2008. Každoročně se jimi odměňují nejlepší projekty financované v rámci regionální politiky EU, jejímž cílem je snížit rozdíly v rozvinutosti jednotlivých regionů. Do soutěže o tuto cenu mohou všechny regiony EU přihlásit projekty, které jsou spolufinancovány z Evropského rozvojového fondu, Evropského sociálního fondu nebo z Fondu soudržnosti. Letos soutěžilo 87 projektů.

Evropská unie věnuje v období 2007-2013 na regionální politiku 308 miliard eur. Tato politika tedy představuje druhou největší oblast výdajů EU (po společné zemědělské politice). Více než 80 % ze zmíněné částky putuje do nejvíce znevýhodněných regionů, nicméně všechny regiony mohou tuto evropskou podporu využít ke zvýšení své konkurenceschopnosti a atraktivnosti.

Podpora je poskytována prostřednictvím tří fondů. Fond soudržnosti pomáhá členským státům, jejichž HDP na obyvatele je nižší než 90 % průměru EU (např. Česká republika nebo další země, které do EU vstoupily v poslední době). Financují se z něj dopravní a environmentální projekty. Z Evropského sociálního fondu se financuje odborná přípravy, podpora zaměstnanosti a podpora v zájmu lepšího začlenění na trh práce. Právě díky tomuto fondu vznikl další oceněný projekt, litevská iniciativa zaměřená na vzdělávání dospělých v oblasti výpočetní techniky. Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR) podporuje dopravní infrastrukturu, malé a střední podniky, výzkum, vzdělávání a kulturu. Oceněný projekt konverze bývalé důlní oblasti v Belgii získal 3,2 milionu eur právě z tohoto fondu.

Oceněním nejlepších regionálních projektů chce soutěž RegioStars povzbudit ostatní regiony k tomu, aby se nebály novátorských projektů a za pomoci evropských fondů se pokusily o jejich realizaci. Už nyní (nejpozději však do 16. července) se lze přihlásit do příštího ročníku RegioStars.

 

Další informace o ceně RegioStars Englishfrançais

O co jde v regionální politice EU DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy