Navigačný riadok

Do rozpočtu sa vráti miliarda eur - 29/10/2009

Loď na kanáli v Holandsku ©EC

EÚ by mala v roku 2009 získať späť vyše 1,1 miliardy EUR použitých na financovanie regiónov.

Na regionálnu a sociálnu politiku je vyhradených 35 % z celkového ročného rozpočtu Európskej únie. Väčšina peňazí smeruje na vnútroštátne programy rozvoja chudobnejších regiónov.

Tieto programy často zahŕňajú stovky projektov, od výstavby železníc a predškolských zariadení po odborné vzdelávanie zamestnancov a podporu malých a stredných podnikov.

Úlohou členských štátov je dohliadať na to, aby projekt spĺňal kritériá potrebné na udelenie finančnej pomoci. Až potom môže Komisii predložiť požiadavku o pridelenie financií. EÚ však vykonáva aj vlastný audit.

Európsky dvor audítorov vo svojej poslednej správe odhalil, že v roku 2007 bolo neoprávnene pridelených minimálne 11 % z celkových finančných prostriedkov EÚ. Na základe toho sa prijal celý rad opatrení, ktoré majú členským štátom pomôcť pri kontrole projektov a pri vymáhaní financií, ktoré boli vyplatené neoprávnene.

Ako vyplýva z najnovšej správy DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski , úsilie žne svoje plody. V roku 2008, keď sa akčný plán začal realizovať, získala EÚ späť 1,5 miliardy EUR, t. j. päťnásobne viac ako rok predtým (287 miliónov EUR).

V tomto roku Komisia zatiaľ vyzbierala vyše 629 miliónov EUR z regionálnych fondov. Do konca roku by to malo byť ďalších 500 miliónov.

Za nezrovnalosti často môžu zložité pravidlá, ktoré nie sú správne pochopené alebo uplatňované. Komisia preto pracuje na zjednodušení nariadení. Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) odhalil len ojedinelé podvodné prípady.

Na mnohé z týchto chýb prišli samotné členské štáty. V takých prípadoch môžu použiť financie na iné regionálne projekty. Ak však nezrovnalosti odhalí Komisia, krajiny túto možnosť stratia a finančnú podporu budú musieť nahradiť.

Keď audítori odhalia závažné problémy, Komisia môže pozastaviť platby pre celý program. Do dnešného dňa bolo za rok 2009 pozastavených päť programov – jeden v Taliansku, jeden v Španielsku a tri, ktoré sa týkajú cezhraničných projektov. Konania o pozastavení financovania programov prebiehajú ešte v ďalších 28 prípadoch.

Keďže ide o relatívne nové opatrenia, Komisia nepredpokladá, že do roku 2010 zaznamená veľký pokles v miere chybovosti.

Viac o regionálnej politike EÚ DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski

Európsky sociálny fond

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy