Navigācijas ceļš

Tiks atgūti miljardiem eiro nodokļu maksātāju naudas - 29/10/2009

Laiva kādā no Nīderlandes kanāliem ©EK

Sagaidāms, ka šogad ES atgūs vairāk nekā miljardu eiro, kas bijis piešķirts reģionālās attīstības projektiem.

35 % Eiropas Savienības budžeta tiek iedalīti reģionālās un sociālās politikas īstenošanai. Lielāko daļu no šīs naudas iedala dalībvalstu vadītām programmām, kuru mērķis ir atbalstīt nabadzīgus reģionus.

Bieži vien šādās programmās ir simtiem projektu dažādās jomās — sākot no dzelzceļa līniju būves un medicīnas skolām līdz pat arodapmācībai un mazo uzņēmumu atbalstīšanai.

ES dalībvalstīm ir pienākums pirms naudas pieprasīšanas Komisijai pārliecināties, ka attiecīgie projekti atbilst prasībām. Tomēr auditu veic arī ES.

Pēdējā Revīzijas palātas ziņojumā norādīts, ka vismaz 11 % no summas, kas dalībvalstīm tika pārskaitīta 2007. gadā, pieprasīti nepamatoti. Tāpēc veikta vesela virkne pasākumu, lai dalībvalstu valdībai palīdzētu labāk pārbaudīt projektu atbilstību prasībām un lai atgūtu līdzekļus, kas iztērēti nepareizi.

Nesen publicēts jauns pētījums DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski , kurā konstatēts, ka šie pūliņi atmaksājas. 2008. gadā, kad tika uzsākta šā plāna īstenošana, ES izdevās atgūt 1,5 miljardus eiro. Tas ir vairāk nekā piecas reizes vairāk par summu, ko Eiropas Savienība atguva 2007. gadā, proti, 287 miljonus eiro.

Šogad Komisija atguvusi vairāk nekā 629 miljonus eiro, kas bijuši piešķirti reģionālajai attīstībai. Sagaidāms, ka līdz 2009. gada beigām izdosies atgūt vēl 500 miljonus eiro.

Bieži kļūdas rodas noteikumu pārliecīgas sarežģītības dēļ. Tos pārprot vai piemēro nepareizi. Pašlaik Komisija nodarbojas ar regulējuma vienkāršošanu. Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai ir atklājis tikai dažus krāpšanas gadījumus.

Daudzas kļūdas atklājušas pašas dalībvalstis. Šādos gadījumos dalībvalstīm ir tiesības attiecīgo summu izlietot citiem reģionāliem projektiem. Savukārt tad, ja nepareizus tēriņus atklāj Eiropas Komisija un liek līdzekļus atmaksāt, dalībvalsts šo naudu zaudē.

Ja revidenti atklāj nopietnus pārkāpumus, Komisija var pārtraukt visas programmas finansēšanu. Līdz šodienai 2009. gadā apturēta piecu programmu finansēšana. No tām viena tika īstenota Itālijā, otra Spānijā, bet atlikušās trīs bija starptautiska mēroga programmas reģionālās attīstības jomā. Finansējumu plāno apturēt vēl 28 programmām.

Tā kā minētās izmaiņas veiktas nesen, Komisija necer, ka kļūdu skaits ievērojami samazināsies pirms 2010. gada.

Plašāk par ES reģionālo politiku DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski

Eiropas Sociālais fonds

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites