Navigačný riadok

A víťazom sa stáva... - 17/02/2009

Kryštálová trofej udeľovaná víťazným projektom RegioStars © EC

Regionálne ceny za inováciu získali projekty zamerané na udržateľnú energiu a výskum.

Solárna elektráreň na francúzskom ostrove Réunion a stredisko pre letecký výskum v belgickom Valónsku získali dve z každoročne udeľovaných cien EÚ za najlepší regionálny projekt Englishfrançais. Medzi ocenenými boli aj Wales, Grécko a nemecký spolkový štát Severné Porýnie-Vestfálsko.

Ceny RegioStars – kryštálové trofeje s vygravírovanou hviezdou – odovzdávala komisárka pre regionálnu politiku Danuta Hübnerová a primátor Amsterdamu Job Cohen, ktorý bol predsedom poroty, počas slávnostného večera 16. februára. „Stimulovanie konkurencieschopnosti a zamestnanosti v Európe, najmä v týchto ťažkých časoch pre hospodárstvo, vyžaduje nové nápady a progresívne myslenie“, povedala komisárka Hübnerová.

Dva projekty získali špeciálne uznanie poroty. Prvým z nich bol spoločný projekt Škótska, Grónska, Švédska, Fínska, Nórska a Islandu zameraný na vytvorenie nových nástrojov a metód na zlepšenie ciest v severných regiónoch. Druhý projekt predstavuje úspešnú snahu výskumných inštitútov v nemeckom Sársku predať svoje know-how v oblasti vesmírneho priemyslu.

O tohtoročné ceny RegioStars bojovalo viac ako 50 projektov z 18 krajín, pričom súťaž je otvorená pre všetky projekty, ktoré získavajú finančnú podporu EÚ na regionálny rozvoj.

Napriek svojej odlišnosti môžu mať rôzne regióny EÚ spoločné problémy – starnúce obyvateľstvo či potrebu udržateľnej energie. Ceny RegioStars zviditeľňujú inovatívne projekty, ktoré by mohli byť inšpiráciou aj pre iné regióny.

Do užšieho výberu sa tento rok dostalo 25 projektov. Víťazný projekt z Walesu (Spojené kráľovstvo) podporuje nové technológie šetrné k životnému prostrediu v tlačiarenskom priemysle, ktorý je pre tento región kľúčový. Waleské centrum pre tlač a nátery vo Swansea dokázalo vďaka prípadovým štúdiám s obchodnými partnermi identifikovať spôsoby, ako podnietiť inováciu a pomôcť firmám – najmä malým a stredným podnikom – uplatniť novú technológiu v praxi.

Viac informácií o súťaži RegioStars – cenách pre inovatívne regionálne projekty Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy