Ścieżka nawigacji

Tegoroczni zwycięzcy to... - 17/02/2009

Kryształowa statuetka nagrody RegioStars © EC

Projekty UE w dziedzinie zrównoważonej energii i badań naukowych zostały uhonorowane nagrodami za innowacyjność na poziomie regionów.

Elektrownia słoneczna na francuskiej wyspie Reunion oraz centrum badań aeronautycznych w belgijskim regionie Walonii to inicjatywy, które w tym roku zdobyły dwie spośród nagród UE za najlepsze projekty regionalne Englishfrançais. Pozostałe nagrody RegioStars rozdane podczas ceremonii, która odbyła się 16 lutego, trafiły do Walii, Grecji i niemieckiego landu Nadrenia Północna-Westfalia.

Kryształowe statuetki z wygrawerowaną laserem gwiazdą wręczała unijna komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Hübner wraz z burmistrzem Amsterdamu Jobem Cohenem, przewodniczącym jury. „Stymulowanie konkurencyjności gospodarki europejskiej i zatrudnienia wymaga nowych pomysłów i myślenia z wyprzedzeniem, szczególnie w trudnej sytuacji gospodarczej, z którą mamy do czynienia obecnie” – powiedziała Danuta Hübner.

Dodatkowo wyróżnione zostały dwa inne projekty. Pierwszy z nich obejmował wspólne opracowywanie przez Szkocję, Grenlandię, Szwecję, Finlandię, Norwegię i Islandię nowych narzędzi i metod poprawy stanu dróg w regionach Europy północnej. Drugi natomiast był udaną inicjatywą podjętą przez instytuty naukowe w regionie Saary w Niemczech polegającą na połączeniu ich wiedzy specjalistycznej z zapleczem przemysłu kosmicznego.

O tegoroczne nagrody RegioStars ubiegało się ponad 50 projektów z 18 krajów. Warunkiem udziału w konkursie jest otrzymywanie dofinansowania z budżetu unijnego na rozwój regionalny.

Różne regiony UE borykają się z wieloma wspólnymi problemami, takimi jak starzenie się ludności oraz zapotrzebowanie na zrównoważoną energię. Rozdanie nagród RegioStars to okazja do zaprezentowania nowatorskich projektów, które mogą stać się źródłem inspiracji dla innych regionów.

Na liście finalistów wyłonionych w wyniku wstępnej selekcji znalazło się dwadzieścia pięć projektów, w tym jeden z Polski. Polska była nominowana w kategorii „Spot lub program telewizyjny podkreślający wkład polityki spójności”. Zgłoszona do konkursu kampania miała formę telewizyjnego show na temat funduszy unijnych prowadzonego z udziałem zarówno specjalistów, jak i dzieci.

Więcej na temat RegioStars – nagród przyznawanych za innowacyjne projekty regionalne Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki