Navigačný riadok

Budúcnosť najodľahlejších oblastí Európskej únie - 23/10/2008

Palmy na pláži pri západe slnka © Reporters

Rozvojové plány by sa mali zaoberať využitím miestneho potenciálu na výskum životného prostredia a farmaceutík.

Réunion, Martinik, Madeira ... názvy, ktoré evokujú palmy kolísajúce sa vo vánku, panenské pláže a harmóniu vlnobitia – čiže obraz, ktorý sa zvyčajne nevynára pri pomyslení na EÚ.

A napriek tomu sú tieto tri ostrovy historicky previazané s Európu, rovnako ako ostatné štyri vzdialené oblasti – Francúzska Guyana, Guadeloupe, Azory a Kanárske ostrovy, ktoré spolu tvoria najvzdialenejšie regióny DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano EÚ.

Vo všetkých prípadoch ide o ostrovy alebo súostrovia, s výnimkou Francúzskej Guyany, ktorá leží na severnom pobreží Južnej Ameriky. Kanárske ostrovy sú súčasťou Španielska, Azory a Madeira patria Portugalsku a zostávajúce štyri sú francúzske departementy. Medzi tradičné produkty z týchto oblastí patria čaj, víno, rum, ovocie, kvety a okrasné rastliny.

Aj keď sa môže zdať, že ide o rajské oblasti, tieto regióny bojujú s náročnými hospodárskymi nevýhodami: malá rozloha, odľahlosť a členitosť územia a náročná klíma. Väčšina zo 4 miliónov obyvateľov týchto regiónov nájde pracovné uplatnenie najmä vďaka poľnohospodárstvu, rybné hospodárstvu a cestovnému ruchu.

S prihliadnutím na limitované možnosti týchto regiónov EÚ prispôsobila svoju regionálnu politiku ich osobitným potrebám. V minulosti boli hlavnými prioritami zlepšenie prístupu, konkurencieschopnosť a regionálne väzby. Komisia chce v súčasnosti pokročiť ďalej a napomáhať rozvoju, ktorý obohatí nielen tieto regióny, ale aj zvyšok EÚ. V pozadí je myšlienka vzbudiť väčší záujem o tieto oblasti a nádej, že sa slabosti stanú ich prednosťami.

Odľahlé regióny napríklad majú zemepisné charakteristiky, ktoré z nich robia vynikajúce laboratória na výskum mnohých sférach vrátane klimatických zmien. A ich prírodná rozmanitosť a neopakovateľné morské ekosystémy skrývajú prísľuby inovácií v oblasti farmaceutík a agronómie.

V období rokov 2007 až 2013 plánuje EÚ poskytnúť týmto regiónom 7,8 mld. eur. Množstvo projektov s finančnou spoluúčasťou EÚ preukázalo, že tieto oblasti môžu byť pre Európu významným prínosom. Spomedzi projektov uvádzame viacúčelovú elektráreň v Madeire a projekt na Réunione, ktorý má zabezpečiť pre ostrovy v Indickom oceáne energetickú sebestačnosť.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy