Navigācijas ceļš

Eiropas attālo reģionu nākotnes plānošana - 23/10/2008

Palmu koki liedagā un saulriets © Reporters

Attīstības plāni, kas paredz vietējā potenciāla izmantošanu apkārtējās vides pētījumos un farmācijas nozarē.

Reinjona, Martinika, Madeira... nosaukumi, kas asociējas ar zaļojošām palmām, izolētiem liedagiem, viļņu šalkām — tēliem, kurus parasti nesaistām ar ES.

Tomēr šīm trijām salām ir ilga attīstības vēsture ES sastāvā tāpat kā četrām citām, kas ir ES visattālākie reģioni DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano, — Francijas Gviānai, Gvadelupai, Azoru un Kanāriju salām.

Visi šie reģioni ir salas vai salu grupas, izņemot Francijas Gviānu, kas atrodas Dienvidamerikas ziemeļu krastā. Kanāriju salas ir Spānijas daļa, Azoru salas un Madeira pieder Portugālei, un pārējās četras ir Francijas aizjūras departamenti. Tēja, vīns, rums, augļi, ziedi un dekoratīvie augi ir daži no to tradicionālajiem produktiem.

Lai gan šie reģioni var šķist līdzīgi paradīzei, tie cīnās ar nopietnām problēmām ekonomiskā ziņā — maza teritorija, nošķirtība un sarežģīts reljefs un klimats. Apmēram 4 miljoni šo reģionu iedzīvotāju pamatā ir nodarbināti lauksaimniecībā, zvejniecībā un tūrisma nozarē.

Apzinoties šos ierobežojumus, ES savu reģionālo politiku pielāgojusi šo reģionu īpašajām vajadzībām. Iepriekš galvenās prioritātes bija uzlabot pieejamību, konkurētspēju un reģionālo sadarbību. Tagad Komisija vēlas iet tālāk un veicināt attīstību, kurā ieguvēji būtu ne tikai šie reģioni, bet arī pārējā ES daļa. Ir iecerēts radīt plašāku interesi par šiem reģioniem un to trūkumus vērst par priekšrocībām.

Piemēram, pateicoties savām ģeogrāfiskajām un ģeoloģiskajām pazīmēm, attālie reģioni var kalpot par zinātnisku pētījumu laboratorijām daudzās jomās, ieskaitot klimata pārmaiņas. Un tiem raksturīgā bioloģiskā daudzveidība un unikālās jūras ekosistēmas ļauj cerēt uz veiksmīgu inovācijas attīstību farmācijas izstrādājumu un agronomijas jomā.

Šo reģionu attīstībai 2007.-2013. gadā ES plāno izdot 7,8 miljardus eiro. Daudzi ES finansēti projekti ir jau pierādījuši, ka Eiropai šo reģionu ieguldījums var būt nozīmīgs. Runa ir par daudzmērķu spēkstaciju Madeirā un projektu Reinjonā, kura mērķis ir neatkarīga energoapgāde šajā Indijas okeāna salā.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites