Naršymo kelias

Tolimų Europos regionų ateitis - 23/10/2008

Palmės paplūdimyje leidžiantis saulei © Reporters

Į vystymo planus bus įtrauktas vietos galimybių panaudojimas aplinkos moksliniuose tyrimuose ir farmacijos produktų srityje.

Reunionas, Martinika, Madeira – pavadinimai, kuriuos išgirdus prieš akis iškyla linguojančių palmių, nuošalių paplūdimių ir lūžtančių bangų vaizdai. Paprastai jie nesiejami su ES.

Vis dėlto šių trijų salų, kaip ir kitų keturių atokių vietovių, priklausančių ES atokiausiems regionams DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano – Prancūzijos Gvianos, Gvadelupos, Azorų ir Kanarų salų, istorija jau seniai yra Europos istorijos dalis.

Išskyrus Pietų Amerikos šiaurinėje pakrantėje esančią Prancūzijos Gvianą, visi šie regionai – salos arba salų grupės. Kanarų salos priklauso Ispanijai, Azorų salos ir Madeira – Portugalijai, o keturi kiti regionai yra Prancūzijos departamentai. Jų tradiciniai produktai – arbata, vynas, romas, vaisiai, gėlės, dekoratyviniai augalai ir kt.

Nors šie regionai gali priminti rojų, jie susiduria su rimtais ekonominiais sunkumais: jie maži, atokūs, o topografinės jų sąlygos ir klimatas – sudėtingi. Juose gyvena maždaug 4 milijonai gyventojų, o daugiausiai darbo vietų sukuriama žemės ūkio, žvejybos ir turizmo sektoriuose.

Pripažindama šiuos apribojimus, ES priderino regioninę politiką, kad ji tenkintų ypatingus šių vietovių poreikius. Anksčiau pagrindiniai prioritetai buvo galimybių į jas patekti gerinimas, konkurencingumas ir regionų ryšiai. Dabar Komisija nori žengti toliau ir skatinti vystymąsi, kuris būti naudingas ne tik patiems regionams, bet visai ES. Norima sužadinti didesnį susidomėjimą šiais regionais ir jų trūkumus paversti privalumais.

Pavyzdžiui, dėl geografinių ir geologinių ypatybių atokiausi regionai – puikios kelių sričių (tarp jų ir klimato kaitos) mokslinių tyrimų laboratorijos, o jų biologinė įvairovė ir išskirtinės jūrų ekosistemos teikia daug vilčių kurti naujoves farmacijos produktų ir agronomijos srityse.

2007–2013 m. ES ketina šiems regionams skirti 7,8 mlrd. eurų. ES finansavo daug su jais susijusių projektų, pavyzdžiui, universalią elektros jėgainę Madeiroje ir projektą Reunione, kuriuo siekiama, kad ši Indijos vandenyno sala pati apsirūpintų elektra. Iš projektų jau matyti, kad šių regionų indėlis į Europos ekonomiką gali būti svarbus.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos