Navigatsioonitee

Euroopa äärepoolseimate piirkondade tuleviku kavandamine - 23/10/2008

Palmid rannal päikeseloojangu ajal © Reporters

Arengukavad hõlmavad kohaliku keskkonnauuringute ja farmaatsiaalase potentsiaali ärakasutamist.

Réunion, Martinique, Madeira – need nimed loovad kujutluspildi kiikuvatest palmidest, eraldatud randadest ja rulluvatest lainetest, mis ei ole just see, mida me tavaliselt ELi all silmas peame.

Ometi on kolmel nimetatud saarel pikk Euroopaga seotud ajalugu, nagu ka neljal ülejäänul ELi äärepoolseimate piirkondade DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano v hulka kuuluval territooriumil – Prantsuse Guajaanal, Guadeloupel, Assooridel ja Kanaari saartel.

Kõik nimetatud territooriumid asuvad saartel või saarestikes, välja arvatud Prantsuse Guajaana, mis asub Lõuna-Ameerika põhjarannikul. Kanaari saared on Hispaania territoorium, Assoorid ja Madeira kuuluvad Portugalile ning neli ülejäänut on Prantsuse departemangud. Sealsete traditsiooniliste kaupade hulka kuuluvad tee, vein, rumm, puuviljad, lilled ja dekoratiivtaimed.

Kuigi kõnealused piirkonnad meenutavad paradiisi, kogevad nad tõsiseid majanduslikke puuduseid. Nad on väikesed, asuvad kaugel ning neil on keeruline topograafia ja rasked kliimaolud. Umbes nelja miljoni elanikuga piirkondades on põhilised töökohad põllumajanduse, kalapüügi ja turismi sektorites.

Mõistes olukorda, kujundab EL piirkondade vajadustele vastavat regionaalpoliitikat. Varem oli prioriteetideks parandada piirkondadele juurdepääsu, tõsta nende konkurentsivõimet ja luua piirkondlikke sidemeid. Nüüd soovib komisjon edasi liikuda ning toetada arengut, mis on kasulik kogu ELile, mitte ainult asjaomastele piirkondadele. Kavas on tekitada piirkondade vastu laiemat huvi ning loodetavasti muuta nende puudused eelisteks.

Näiteks on äärepoolseimatel piirkondadel geograafilised ja geoloogilised omadused, mis muudavad nad suurepärasteks laboratooriumideks erinevate uuuringute teostamiseks, sealhulgas ka kliimamuutuse uuurimiseks. Piirkondade bioloogiline mitmekesisus ja erakordsed mere ökosüsteemid tõotavad innovatsiooni farmaatsiatoodete valdkonnas ja agronoomias.

EL kavatseb ajavahemikul 2007–2013 kulutada piirkonnas 7,8 miljardit eurot. Mitmed ELi rahastatud projektid on juba näidanud, et piirkonnad suudavad anda Euroopale olulise panuse. Projektide hulgas on polüfunktsionaalne elektrijaam Madeiral ja Réunionil rakendatud projekt, mille käigus muudetakse see India ookeani saar energiasõltumatuks.

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad