Ścieżka nawigacji

Starania o rozwój regionów - 06/10/2008

Baner na frontowej ścianie budynku Komitetu Regionów noszący napis „Regiony i miasta w świecie pełnym wyzwań”.

Innowacje i zrównoważony rozwój mają zasadnicze znaczenie dla wzrostu gospodarczego regionów.

Zrównoważony rozwój – od dawna jeden z europejskich priorytetów – nabrał nowego znaczenia w świetle kryzysu związanego ze zmianami klimatu. Nadal stanowi wielkie wyzwanie dla miast i regionów.

Zrównoważony rozwój jest jedną z najważniejszych kwestii poruszanych w tegorocznej edycji Dni Otwartych poświęconych polityce regionalnej UE English. Blisko 6 i pół tys. osób (politycy, eksperci i przedstawiciele biznesu) z 32 krajów zgłosiło swój udział w tej imprezie, która odbędzie się w Brukseli w dniach od 6 do 9 października. W jej ramach zorganizowano konferencje, warsztaty, prelekcje i wystawy. W całej Europie odbędą się wydarzenia na nieco mniejszą skalę.

Najważniejsze wydarzenia dotyczyć będą imprez w Brukseli, stanowiących dla regionów i miast okazję do wymiany doświadczeń w zakresie swoich największych sukcesów i najlepszych pomysłów na pobudzenie wzrostu gospodarczego i zwiększenie liczby miejsc pracy. Przykład takiej działalności stanowią m.in. parki technologiczne, innowacyjne systemy rewitalizacji obszarów miejskich czy bardzo szybkie połączenia transportowe. Wydarzenie będzie też doskonałą okazją dla miast i regionów do pokazania tego, w jaki sposób wykorzystują środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – którego budżet w okresie 2007– 2013 wynosi 347mld euro.

Centralnym wydarzeniem w ramach tegorocznej konferencji będzie inauguracja debaty dotyczącej konieczności poszanowania europejskiej różnorodności terytorialnej i kulturowej oraz korzystania z niej („spójność terytorialna”). Od wielu lat polityka regionalna UE skupia się na zmniejszaniu dysproporcji społecznych i gospodarczych. Rośnie również poparcie dla zwiększenia wysiłków na rzecz postrzegania różnorodności jako wartości mającej znaczenie dla trwałego wzrostu gospodarczego.

Poza tym tematem tegorocznej debaty są innowacje - kolejny czynnik ważny dla wzrostu gospodarczego. Zamożniejsze regiony zwykle wydają więcej na badania i rozwój w porównaniu z mniej zamożnymi regionami, tym samym bogacą się szybciej i jeszcze bardziej zwiększają nierówności.

Imprezy są otwarte również dla krajów nienależących do UE. W tym roku biorą w nich udział przedstawiciele z Turcji, Chorwacji, Norwegii, Szwajcarii i – po raz pierwszy – Bośnii i Hercegowiny oraz Islandii. Wśród uczestników są także przedstawiciele z Chin, Brazylii i Serbii, a także organizacji międzynarodowych.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki