Navigačný riadok

Takmer 350 miliárd eur na hospodársky rast a pracovné miesta - 15/05/2008

Ilustrácia s veľkým koláčovým grafom rozdeleným na segmenty

V dôsledku radikálnych zmien priorít sa 450 programov zameria na financovanie regionálnej politiky EÚ.

Globalizácia, zmeny klímy, migrácia a starnúce obyvateľstvo – to sú problémy, na ktoré sa snažia nájsť riešenie programy financovania regiónov EÚ na obdobie rokov 2007 až 2013. Najväčší podiel z mešca však pôjde na hospodársky rast a pracovné miesta.

Komisárka pre regionálnu politiku Danuta Hübnerová uvítala skutočnosť, že toto kolo rokovaní prinieslo ešte lepšie cielené programy ako doteraz. Do rokovaní bolo tentokrát zapojených omnoho viac zainteresovaných subjektov, keďže práve početnosť účastníkov zvyšuje šancu jednotlivých programov na úspech.

Najväčší podiel finančných prostriedkov bude v rukách Európskeho sociálneho fondu, hlavného investičného nástroja EÚ pre jej občanov.

DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski identifikovali jasné ciele svojich programov, napríklad:

  • v Španielsku sa investície do výskumu a rozvoja zdvojnásobia na 8 miliárd eur;
  • dvojnásobok financií dostupných v rokoch 2000 – 2006, t. j. 15,3 miliardy eur, pôjde do oblasti informačných a komunikačných technológií. O najvyššie príspevky žiadajú Poľsko, Taliansko, Grécko, Slovensko a Španielsko.
  • Fínsko podporí začínajúcich podnikateľov sumou vo výške 343 mil. eur. V Poľsku sa počet dní potrebných na založenie spoločnosti skráti zo 60 na 7.
  • Takmer 26 miliárd eur sa investuje do skvalitnenia a zvýšenia dostupnosti vzdelávania a odbornej prípravy vrátane financií na projekty, ktoré podporujú celoživotné vzdelávanie a povzbudzujú študentov k úspešnému ukončeniu štúdií predovšetkým v Portugalsku, Grécku a Taliansku.
  • Investície do životného prostredia budú predstavovať sumu 105 miliárd eur. Lotyšsko plánuje zvýšiť pokrytie správy odpadových vôd zo súčasných 9 % na 62 % obyvateľstva.  

Toto sú len niektoré zo záväzkov. Ďalším krokom bude zamerať sa na konkrétne projekty, ktoré pretavia financie na hmatateľné výsledky.

Viac na tému:

Financovanie regiónov z fondov EÚ vo vašej krajine DeutschEnglishfrançais

Predchádzajúce regionálne programy EÚ DeutschEnglishfrançais.

Dajte nám vedieť, ako vám alebo vášmu spoločenstvuDeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski (do 30. mája).

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy