Navigačný riadok

Európania podporujú regionálnu politiku - 07/03/2008

Stredoveké kúpele v blízkosti mešity Omeriye na Cypre

Výsledky výskumu potvrdili pozitívne vnímanie regionálnej politiky EÚ, ľudia však od nej očakávajú ešte viac.

Regionálna politika DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski EÚ sa určite pričinila o zmenu vo vašom okolí. Nemusíte hľadať príliš ďaleko – mohlo ísť o príspevok na novú diaľnicu, železnicu alebo most. Politika, ktorá čerpá viac ako tretinu rozpočtu EÚ, zastrešuje stovky tisícov projektov zameraných na obnovu európskych regiónov.

Výsledky najnovšieho prieskumu eurobarometra English (en) français (fr) vyniesli na povrch fakt, že Európania vo všeobecnosti s politikou súhlasia a odobrujú zmeny uskutočnené s jej pomocou v ich regióne. Sedem z desiatich respondentov, ktorým politika nebola cudzia, si myslia, že má pozitívny účinok.

Podľa očakávaní, viac bola ľuďom známa v krajinách, ktoré z nej získavajú najviac. Primerane tomu, skoro dve tretiny respondentov zo Slovinska (66 %), Litvy (65 %) a Írska (64 %) politiku poznajú. Na druhej strane, vedomosť o jej existencii mala tretina respondentov v Bulharsku (35 %), na Cypre (35 %) a v Holandsku (30 %).

V súhrne, 85 % respondentov podporilo cieľ politiky, ktorým je pomoc najviac znevýhodneným regiónom a ztieranie rozdielov medzi bohatšími a chudobnými. V súčasnosti je napríklad najbohatší člen Únie Luxembursko sedemkrát bohatší ako najchudobnejšie Rumunsko. Pri porovnaní jednotlivých regiónov je tento nepomer ešte markantnejší.

Medzi respondentmi je rozšírené kladné vnímanie prínosov regionálnej politiky a podľa nich by sa politika mohla zamerať aj na náročnejšie záležitosti ako napríklad zmeny klímy, globalizáciu a starnutie obyvateľstva Európy.

Aby široká verejnosť mala prehľad o najnovšom vývoji na vnútroštátnej úrovni, bude každá členská krajina povinná uverejniť vyčerpávajúci prehľad o projektoch, ktoré dostávajú peniaze v rámci regionálnej politiky.

Prieskum verejnej mienky sa uskutočnil v priebehu januára na vzorke 27 000 Európanov ako súčasť verejnej konzultácie o budúcnosti regionálnej politiky, ktorú komisárka pre regionálnu politiku Danuta Hübner otvorila v septembri minulého roka.

Regionálny rozvoj – príklady úspechu DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy