Ścieżka nawigacji

Europejczycy popierają unijną politykę regionalną - 07/03/2008

Średniowieczna łaźnia nieopodal meczetu Omeriye na Cyprze.

Z niedawno przeprowadzonego sondażu wynika, że Europejczycy popierają unijną politykę regionalną, jednak pragnęliby ambitniejszych działań w tej sferze.

Skutki polityki regionalnej z łatwością można dostrzec wszędzie wokół nas, wystarczy spojrzeć na nową autostradę, niedawno położone tory kolejowe czy też nowy most. Polityka ta, na którą przeznacza się ponad jedną trzecią europejskiego budżetu, pozwoliła na zrealizowanie kilkuset tysięcy projektów mających na celu rozwój regionów Europy.

Z ostatniego sondażu Eurobarometru English (en) français (fr) wynika, że większość Europejczyków popiera unijną politykę regionalną i dostrzega jej skutki w swoim mieście czy regionie. Zdecydowana większość (70 proc.) badanych, którym ten obszar działań nie jest obcy, uważa, że polityka ta przynosi korzystne efekty.

Jak można było się spodziewać, polityka regionalna jest najbardziej znana w krajach, którym przynosi największe korzyści. O jej istnieniu słyszało aż około dwóch trzecich mieszkańców Słowenii (66 proc.), Litwy (65 proc.) i Irlandii (64 proc.), a jedynie jedna trzecia mieszkańców Bułgarii (35 proc.), Cypru (35 proc.) i Holandii (30 proc.).

Ogólnie 85 proc. Europejczyków popiera główny cel polityki regionalnej, tj. pomoc najuboższym regionom, tak aby mogły one nadrobić zaległości względem regionów bogatszych. Obecnie najzamożniejsze państwo UE, Luksemburg, jest siedem razy bogatsze od najbiedniejszego – Rumunii. Różnice pomiędzy regionami są jeszcze bardziej uderzające.

Respondenci życzą sobie jednak ambitniejszych działań w tej sferze, ukierunkowanych na zwalczanie globalnego ocieplenia i na problemy związane z globalizacją czy też starzeniem się społeczeństwa w Europie.

Aby obywatele byli lepiej poinformowani, niedługo państwa członkowskie będą miały obowiązek publikowania list projektów finansowanych w ramach polityki regionalnej.

Sondaż Eurobarometru, który przeprowadzono w styczniu i w którym udział wzięło 27 tys. respondentów, jest częścią publicznych konsultacji na temat kształtu przyszłej polityki regionalnej, zainicjowanych przez Danutę Hübner we wrześniu ubiegłego roku.

Rozwój regionów – udane przedsięwzięcia DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki