Cesta

Evropané jsou nakloněni regionální politice - 07/03/2008

Středověké lázně u mešity v čtvrti Ömeriye na Kypru

Z průzkumu vyplývá, že Evropané vnímají regionální politiku EU pozitivně, chtěli by však, aby si kladla odvážnější cíle.

Je velmi pravděpodobné, že regionální politika DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski EU zanechala stopy i ve vašem regionu. Určitě nemusíte hledat daleko – může to být nová dálnice, železniční trať nebo most. Regionální politika, která představuje více než třetinu rozpočtu EU, financuje několik tisíc projektů zaměřených na obnovu evropských regionů.

Z nejnovějšího průzkumu eurobarometr English (en) français (fr) vyplývá, že ji Evropané obecně schvalují a vítají změny, které tato politika v jejich regionech přináší. Podle sedmi z deseti respondentů, kteří o její existenci vědí, jsou výsledky politiky pozitivní.

Není žádným překvapením, že politiku znají nejlépe lidé v zemích, ve kterých nejvíce pomáhá. O existenci politiky vědí dvě třetiny respondentů ze Slovinska (66 %), Litvy (65 %) a Irska (64 %). Pouze třetina respondentů znala tuto politiku v Bulharsku (35 %), na Kypru (35 %) a v Nizozemsku (30 %).

Celkem 85 % respondentů podporuje cíl politiky – pomáhat nejvíce znevýhodněným regionům a zmenšovat rozdíly mezi bohatými a chudými. V současné době je v EU nejbohatší zemí Lucembursko, které je sedmkrát bohatší než nejchudší Rumunsko. Při porovnání regionů dospějeme k ještě výraznějším rozdílům.

Respondenti obecně uznávají význam přínosů regionální politiky a zároveň projevují přání, aby si politika kladla odvážnější cíle, například pokud jde o změnu klimatu, globalizaci a stárnutí obyvatelstva.

Aby byla veřejnost informována o aktuálním vývoji na vnitrostátní úrovni, budou mít země EU brzo povinnost zveřejňovat úplný seznam projektů, které získávají finanční prostředky v rámci regionální politiky.

Tento průzkum mezi 27 000 Evropany, který se uskutečnil v lednu 2008, byl součástí veřejné konzultace o budoucnosti regionální politiky, již komisařka pro regionální politiku Danuta Hübnerová zahájila v září minulého roku.

Úspěchy v oblasti regionálního rozvoje DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy