Navigačný riadok

Regionálna politika – dobre minuté peniaze - 14/02/2008

Výstavba vodnej priehrady z vtáčej perspektívy

Vďaka 41 miliardám eur pridelených na regionálny hospodársky rozvoj EÚ sme dosiahli veľký pokrok – na rozvojové projekty išla v roku 2007 rekordná suma.

EÚ venuje viac ako 35 % svojho celkového ročného rozpočtu na regionálnu politiku, ktorej cieľom je:

  • Podporovať vytváranie vhodných podmienok, aby sa infraštruktúra a životná úroveň v najmenej rozvinutých krajinách a regiónoch EÚ približovala k tým vyspelejším
  • Posilňovať konkurencieschopnosť a vytvárať nové pracovné miesta
  • Zlepšovať spoluprácu medzi krajinami a regiónmi.

Celková suma určená na realizáciu týchto cieľov v rokoch 2000–2006 dosiahla výšku 223 miliárd eur. Jednotlivé štáty musia zaručiť, že peniaze sa minú rozumne, a to pomocou auditu, rozpočtu a ďalších postupov. Komisia využitie týchto „kohéznych fondov “ každý rok posudzuje vo svojej previerke regionálnej politiky.

2007 bol prvým rokom nového cyklu prideľovania fondov. „Zásluhou úspešných partnerstiev s členskými štátmi sme na obdobie rokov 2007–2013 schválili vyše 400 programov,“ povedala komisárka Hübnerová. „Teraz bude dôležité si toto nasadenie udržať.“

Keď 6-ročný program dostane zelenú, štátne a regionálne úrady musia vybrať veľké množstvo projektov a sledovať ich realizáciu.

Regionálna politika DeutschEnglishespañolfrançaisitalianopolski EÚ v roku 2007 výrazne zlepšila situáciu nových členských štátov, ktoré neváhali štrukturálne fondy využiť vo svoj prospech.

EÚ dúfa, že vďaka kohéznej politike sa z nej stane oblasť vysokého rastu a plnej zamestnanosti – svedčí o tom aj jej rozpočet na roky 2007–2013, ktorý presahuje 347 miliárd eur.

Ďalšie informácie o správe štrukturálnych fondov

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy