Ścieżka nawigacji

Polityka regionalna − dobrze zainwestowane pieniądze - 14/02/2008

Widok z lotu ptaka na zaporę wodną

Przeznaczenie 41 mld euro na rozwój gospodarczy regionów UE umożliwiło realne postępy w tej dziedzinie a kwota, jaką zainwestowano w projekty rozwoju w 2007 roku, okazała się rekordowa.

UE przeznacza ponad 35 proc. swojego rocznego budżetu ogółem na realizację licznych celów w dziedzinie polityki regionalnej. Są to między innymi:

  • tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi gospodarczemu, a tym samym umożliwiających rozwój infrastruktury i podniesienie stopy życiowej w najmniej rozwiniętych krajach i regionach Unii do poziomu panującego w pozostałych krajach UE,
  • pobudzanie konkurencyjności i tworzenie nowych miejsc pracy,
  • wspieranie współpracy między państwami i regionami.

Łączna kwota, jaką w latach 2000−2006 przeznaczono na realizację tych celów, wynosi 223 mld euro. Kraje korzystające z funduszy mają obowiązek prowadzenia audytów, opracowywania budżetów i wprowadzania w życie innych mechanizmów będących gwarancją właściwego wykonania inwestycji. Co roku Komisja dokonuje przeglądu polityki regionalnej, w którym ocenia sposób wydatkowania środków w ramach polityki spójności.

Rok 2007 był pierwszym rokiem nowego cyklu finansowania. „Dzięki owocnej współpracy z państwami członkowskimi na okres 2007−2013 zatwierdziliśmy ponad 400 programów” − mówi unijna komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Hübner. „Teraz należy przede wszystkim utrzymać te wyniki”.

Po zatwierdzeniu 6-letniego programu władze krajowe i regionalne będą musiały wybrać liczne projekty i monitorować ich realizację.

W 2007 roku polityka regionalna odegrała pierwszoplanową rolę w nowych państwach członkowskich, które nie zwlekały z jak najlepszym wykorzystaniem funduszy strukturalnych.

UE wierzy w to, że polityka spójności może uczynić z Unii obszar wysokiego wzrostu gospodarczego oraz pełnego zatrudnienia i dlatego w okresie 2007−2013 przeznaczyła na nią budżet w wysokości ponad 347 mld euro.

Więcej informacji na temat zarządzania funduszami strukturalnymi.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki