Cesta

Co může EU udělat pro zlepšení dodávek pitné vody? - 25/06/2014

Holčička pije ze sklenice čistou vodu © iStockphoto.com

Evropská unie chce zjistit názor veřejnosti na způsob, jak zlepšit dodávky pitné vody v Unii a zajistit každému cenově dostupnou pitnou, nezávadnou vodu.

Veřejná konzultace se mimo jiné týká:
  • kvality vody
  • hlavních rizik ohrožujících nezávadnost a čistotu vody
  • případné potřeby poskytovat veřejnost více informací o pitné vodě.

Konzultace reaguje na kampaň Right2Water (v překladu "Voda je lidské právo"), která byla prezentována jako evropská občanská iniciativa. Tyto iniciativy umožňují občanům vyzvat Komisi, aby předložila legislativní návrh k určité otázce. Komise poté musí uvést, jaké kroky hodlá v této věci podniknout.

Iniciativa Right2Water byla předložena v prosinci 2013 a podpořilo ji 1,6 milionu lidí. Vyzývá EU, aby:

  • zajistila všem lidem žijícím v Unii právo na dostupnost vody a návazné infrastruktury.
  • zvýšila své úsilí zajistit všeobecnou dostupnost čisté, nezávadné vody
  • zajistila, aby dodávky vody a hospodaření s vodními zdroji nepodléhaly pravidlům vnitřního trhu, tedy aby bylo zaručeno, že místní orgány mohou zvolit způsob, jakým jsou poskytovány služby související s dodávkou vody.

Veřejná konzultace, jíž se můžete zúčastnit English do 15. září 2014, je součástí reakce Komise na tuto iniciativu. Jejím prostřednictvím se seznámí s názory občanů a subjektů, kteří mají na starost řízení dodávek vody, a bude moci posoudit, co je nutné zlepšit.

EU se v reakci na iniciativu Right2Water rovněž zavázala:

  • zvyšovat transparentnost, pokud jde o činnost vodohospodářských subjektů
  • zintenzivnit úsilí s cílem zajistit, aby vlády jednotlivých členských států řádně prováděly právní předpisy EU týkající se vody a návazné infrastruktury.

Voda je lidské právo

Přístup k nezávadné pitné vodě byl uznán jako lidské právo ze strany EU i OSN. K dodržení tohoto práva je nutné, aby byla voda všem cenově i fyzicky dostupná a aby měla dobrou kvalitu.

EU již stanovila přísné normy pro kvalitu vody v Evropě. Poskytla evropským zemím finanční podporu na rozšíření vodohospodářské infrastruktury, která zlepší dostupnost vody.

Od roku 2007 také věnovala 2,5 miliard eur na podporu vodohospodářských projektů zajišťujících dostupnost vody a hygienických zařízení v rozvojových zemích.

Right2Water – další informace

Vyjádřete svůj názor – zúčastněte se konzultace English 

Směrnice EU o pitné vodě English – přehled

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy