Ścieżka nawigacji

Dzień Równości Wynagrodzeń – kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni - 28/02/2014

Mężczyzna z dużym workiem pieniędzy w zasięgu ręki i kobieta próbująca dosięgnąć dużo mniejszego worka, zawieszonego wyżej © UE

Już po raz drugi Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń obchodzimy w ostatnim dniu lutego. Wybór tej daty ma podkreślić, że w związku z różnicami w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn przez pierwsze dwa miesiące każdego roku kobiety pracują de facto za darmo.

Średnia różnica płac kobiet i mężczyzn w ostatnich latach minimalnie się zmniejszyła i w tej chwili w Europie plasuje się na poziomie około 16 proc.

Nieznaczna tendencja spadkowa

Od czasu zainicjowania Europejskiego Dnia Równości Wynagrodzeń w 2011 roku średnia różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn w niewielkim stopniu się obniżyła – z 17,5 proc. do 16,4 proc.

W 2011 roku dzień ten był obchodzony 5 marca – chodziło o podkreślenie faktu, że w 2010 roku kobiety pracowały „za darmo” przez pierwszych 65 dni w roku. Kolejne edycje odbyły się 2 marca 2012 roku i 28 lutego 2013 roku.

Niewielka poprawa wskaźników odnotowana w ciągu ostatnich czterech lat wynika jednak nie tyle ze wzrostu płac kobiet, ile ze skutków kryzysu odczuwalnych w niektórych zdominowanych przez mężczyzn sektorach, takich jak budowlany czy maszynowy.

Wyeliminować przyczyny różnic

Inne czynniki, które stoją na przeszkodzie polepszeniu warunków pracy i płacy kobiet, to brak przejrzystości systemów wynagrodzeń i brak jasności co do definicji prawnej pracy o jednakowej wartości.

Z niedawno opublikowanego sprawozdania dotyczącego wdrażania unijnych przepisów w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn pdf - 82 KB [82 KB] Deutsch (de) English (en) français (fr) wynika, że pracownicy często nie dysponują informacjami, które są im potrzebne, by domagać się równego wynagrodzenia. Chodzi tu między innymi o dostęp do informacji na temat poziomu wynagrodzeń różnych grup pracowników.

Większa przejrzystość w tej dziedzinie umożliwiłaby dyskryminowanym pracownikom porównanie swojego poziomu płac z poziomem płac pracowników płci przeciwnej.

Komisja pracuje obecnie nad nową inicjatywą, której celem jest realizacja jednej z podstawowych zasad UE, czyli takiej samej płacy za taką samą pracę.

Komunikat prasowy: Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Europie nadal utrzymują się na poziomie 16,4 proc.

Zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć

Dlaczego równość się opłaca Deutsch (de) English (en) français (fr)

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki