Navigācijas ceļš

ES aicina aktīvāk apkarot korupciju - 06/02/2014

Eiro banknotes blakus bankomātam.

Šonedēļ publicētā ES ziņojumā norādīts, ka korupcija joprojām ir problēma visā Eiropā un ka jādara vairāk, lai to novērstu.

Korupcija jeb varas ļaunprātīga izmantošana personīga labuma gūšanai var izpausties dažādi — piemēram, kā politiska korupcija, valsts ierēdņu piekukuļošana vai nelikumīgi darījumi starp privātiem uzņēmumiem. ES ziņojumā par korupciju konstatēts, ka tā pastāv visās ES valstīs un Eiropas ekonomikai katru gadu tā izmaksā 120 miljardus eiro.

Korupcija arī mazina uzticēšanos demokrātijas institūcijām un vājina politiskās vadības pārskatatbildību.

Bažas par korupciju ir ļoti izplatītas

Divas trešdaļas ES iedzīvotāju domā, ka viņu valstī korupcija ir plaši izplatīta, un vairāk nekā puse ir pārliecināti, ka tā pastāv politiskajās partijās.

Katrs divpadsmitais respondents apgalvo, ka viņš ir pieredzējis korupciju vai bijis liecinieks korupcijas gadījumam pēdējā gada laikā, un 4 % aptaujāto teic, ka viņiem prasīts vai no viņiem gaidīts kukulis. Visbiežāk ar korupciju iedzīvotājiem nākas saskarties veselības aprūpes jomā un sakaros ar privātiem uzņēmumiem, policiju vai muitu.

Korupcijas apkarošana

Pēdējos gados ES dalībvalstīs veikti dažādi pasākumi, lai šo problēmu mazinātu. Piemēram, ieviesti mehānismi, ar kuriem novērst interešu konfliktus, nodrošināt ētikas normu ievērošanu un uzlabot pārskatāmību. Tomēr šie pasākumi dažādās ES valstīs ir ļoti atšķirīgi, un arī rezultāti līdz šim ir nevienmērīgi, jo ne visur jaunos noteikumus vienlīdz rūpīgi piemēro.

Ir jādara vairāk, lai korupciju nepieļautu un lai par korupciju sodītu. Ierosināts uzlabot tiesu darba efektivitāti, kad tās izskata korupcijas lietas, nodrošināt aizsardzību ziņotājiem un padarīt sabiedrībai caurskatāmākus tos lēmumus, kas attiecas uz valsts vai pašvaldības naudas tērēšanu (tā ir joma, kur korupcijas risks ir visaugstākais, jo īpaši — vietējā līmenī).

ES arī iecerējusi izveidot programmu, kuras ietvaros ES dalībvalstis, NVO un citi varētu dalīties ar pieredzi, apzināt visefektīvākos paņēmienus un nodrošināt mācības.

Korupcijas novērošana

ES pretkorupcijas ziņojumu ieviesa 2011. gadā, lai palīdzētu Eiropā apkarot šo noziegumu, stiprinātu politisko apņēmību un apzinātu veidus, kā ES var palīdzēt.

Arī turpmāk šajā ziņojumā novēros ES iedzīvotāju saskarsmi ar korupciju un tās apkarošanas pasākumus; rezultāti tiks publicēti ik pēc diviem gadiem.

ES Pretkorupcijas ziņojums pdf - 613 KB [613 KB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) hrvatski (hr) italiano (it) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)

Bieži uzdotie jautājumi par korupciju ES English

Paziņojums presei par ES pirmo Pretkorupcijas ziņojumu

Pretkorupcijas ziņojumā iekļautie kopsavilkumi par dažādām valstīm English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites