Naršymo kelias

ES ragina dėti daugiau pastangų užkirsti kelią korupcijai - 06/02/2014

Eurų banknotai virš bankomato klaviatūros.

Kaip matyti iš šią savaitę paskelbtos ES ataskaitos, korupcija išlieka Europos masto problema ir būtina dėti daugiau pastangų užkirsti jai kelią.

Korupcija – piktnaudžiavimas valdžia siekiant asmeninio pasipelnymo, įskaitant politikų korupciją, valstybės pareigūnų papirkinėjimą, korupcinius privačių bendrovių sandėrius ir kt. – egzistuoja visose Europos šalyse. ES kovos su korupcija ataskaitoje nurodoma, kad ekonomikai ji kainuoja apie 120 mlrd. eurų per metus.

Tokia veikla taip pat pakerta pasitikėjimą demokratinėmis institucijomis ir silpnina politinių lyderių atskaitomybę.

Didelis susirūpinimas

Trijų ketvirtadalių europiečių nuomone, korupcija jų šalyje plačiai paplitusi, o daugiau nei pusė jų mano, kad politinėse partijose ji yra įprastas reiškinys.

1 iš 12 teigia, kad praėjusiais metais patyrė korupciją arba tapo jos liudininku, o 4 % tvirtina, kad jų buvo prašoma duoti kyšį arba kyšio tikėtasi. Piliečiai dažniausiai susidūrė su korupcija, kai jiems reikėjo gauti sveikatos priežiūros paslaugas, tvarkyti reikalus su privačiomis bendrovėmis, policija arba muitine.

Kova su korupcija

Pastaraisiais metais Europos šalyse įgyvendintos įvairios šios problemos sprendimo priemonės: interesų konfliktų tikrinimo mechanizmai, skaidrumo didinimo priemonės, nustatytos etikos taisyklės ir kt. Tačiau ES šios priemonės labai skiriasi, o rezultatai nevienodi, nes ne visada atkakliai užtikrinamas jų vykdymas.

Būtina dėti daugiau pastangų užkirsti kelią korupcijai ir už ją bausti. Siūloma gerinti teismų veiksmingumą sprendžiant korupcijos bylas, užtikrinti informatorių apsaugą ir didinti sprendimų dėl viešųjų išlaidų skaidrumą – šioje srityje itin daug galimybių korupcijai, ypač vietos lygmeniu.

ES taip pat ketina įsteigti Europos šalims, NVO ir kitiems subjektams skirtą programą, kad jie dalytųsi patirtimi, kad ji padėtų jiems nustatyti veiksmingiausias politikos priemones ir rengtų mokymus.

Korupcijos stebėjimas

ES kovos su korupcija ataskaita pradėta rengti 2011 m. Ja siekiama padėti visiems, kas kovoja su korupcija Europoje, taip pat stiprinti politinę valią ir nustatyti, kaip ES galėtų suteikti pagalbą.

Rengiant šią ataskaitą toliau bus kaupiami duomenys apie ES piliečių susidūrimą su korupcijos atvejais ir kovos su ja pastangas, o rezultatai skelbiami kas 2 metus.

ES kovos su korupcija ataskaita pdf - 613 KB [613 KB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) hrvatski (hr) italiano (it) latviešu valoda (lv) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)

DUK. Korupcija ES English

Pranešimas spaudai. Pirmoji ES kovos su korupcija ataskaita

Kovos su korupcija ataskaita. Šalių apžvalgos English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos