Cesta

EU chce zamezit šíření extremismu - 16/01/2014

Evropská komisařka pro spravedlnost Cecilia Malmströmová © EU

Evropská komise zveřejnila 10bodový akční plán, ve kterém vyzývá země EU, aby účinněji odvracely hrozbu extrémního násilí.

Plán vyzývá k realizaci účinnější prevence a přijetí koordinovaných opatření v boji proti radikalizaci potenciálních teroristů a rostoucí hrozbě násilného politického extremismu v celé Evropě.

Podpora výstupních strategií

Jeden z hlavních návrhů chce lidi odradit od toho, aby se v první řadě do extremistických činností vůbec zapojovali, nebo je přesvědčit, aby se od těchto radikálních ideologií odvrátili. Komise chce, aby země EU v zájmu toho vypracovaly programy, které extrémisty podnítí k tomu, aby odešli z radikalizovaného prostředí a upustili od násilí.

Plán rovněž vyzývá k vytvoření rozsáhlého znalostního centra pro sdílení informací, výzkumu a osvědčených postupů v otázkách politického extremismu. Další návrh se týká internetových diskusních fór a sociálních médií, která by se měla využít k boji proti šíření propagandy a náborových technik online.

Boj proti radikalismu mimo hranice EU

Navrhovaná opatření se zaměřují nejen na to, jak zabránit násilí extremistů v Evropě, ale také na to, jak odradit obyvatele EU, kteří cestují do zahraničí, aby páchali teroristické činy, navštěvovali teroristické výcvikové tábory nebo bojovali v oblastech zasažených konflikty. Tyto osoby se často dále radikalizují, a jakmile se vrátí do Evropy, představují zvýšenou bezpečnostní hrozbu.

Komise přidělí finanční prostředky na odbornou přípravu osob působících v první linii, jako jsou advokáti, správci věznic či sociální pracovníci, aby se naučili rozpoznávat, kteří lidé mohou být vystaveni extremistickým názorům, a pomoci jim.

Deset doporučení je výsledkem dvouleté práce sítě pro zvyšování povědomí o radikalizaci, kterou zřídila Komise v roce 2011 a jež sdružuje 700 evropských odborníků a pracovníků působících v první linii.

Na realizaci doporučení během příštích 4 let vyčlenila Komise 20 milionů eur.

Tisková zpráva: EU musí rozhodněji reagovat na radikalizaci a násilný extremismus

Síť pro zvyšování povědomí o radikalizaci English (en)

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy