Navigačný riadok

Hliadková loď talianskej pobrežnej stráže v prístave © EÚ

EÚ predstavila radikálne plány na posilnenie hliadok na svojich morských hraniciach s cieľom zabrániť smrti migrantov, ktorí sa chcú preplaviť do Európy cez Stredozemné more.

Každý rok stovky migrantov prekračujú Stredozemné more v snahe dostať sa na európske pobrežie. V októbri tohto roka sa 360 takýchto migrantov utopilo, keď sa počas plavby na mori pri malom talianskom ostrove Lampedusa prevrátila ich loď.

Táto nehoda bola poslednou a najtragickejšou z mnohých, ktoré v posledných rokoch postihli potenciálnych prisťahovalcov do EÚ pri pokuse dostať sa cez Stredozemné more z Afriky do Európy.

Revízia azylovej politiky

Komisia v snahe minimalizovať riziko opakovania nehody z Lampedusy navrhla, aby migranti mohli žiadať o azyl v EÚ zo zahraničia. Zámerom je odradiť ich od často riskantných ciest do Európy.

Súčasná politika EÚ vyžaduje, aby sa žiadatelia o azyl, z ktorých mnohí utekajú pred vojnou či prenasledovaním vo svojich domovských krajinách, nachádzali na európskej pôde skôr, ako požiadajú o priznanie postavenia utečenca.

Podľa návrhu by agentúra EÚ pre správu vonkajších hraníc Frontex využívala plavidlá členských štátov EÚ na hliadkovanie na mori medzi Cyprom a Španielskom s odhadovanými nákladmi 14 miliónov EUR ročne.

Komisia verí, že okrem prevencie úmrtí na mori tento plán povedie k početnejším odhaleniam prevádzačov ľudí. Intenzívnejšie hliadkovanie by tiež malo pomôcť v boji proti obchodovaniu s ľuďmi a organizovanej trestnej činnosti.

Výkonná zložka EÚ navrhla aj poskytnutie administratívnej pomoci členským štátom, ktoré sa musia vyrovnávať s veľkým počtom žiadostí o azyl.

Presídlenie utečencov

Ďalším návrhom je poskytnúť členským štátom 6 000 EUR za každého utečenca, ktorého sa im podarí presídliť. Toto opatrenie by podporilo krajiny EÚ napríklad letecky prepravovať utečencov priamo z azylových táborov alebo konfliktných oblastí.

Komisia takisto vyzvala na uzavretie dohôd, ktoré majú riadiť migráciu spoločne s tretími krajinami, najmä v severnej Afrike, cez ktoré mnohí prisťahovalci cestujú do Európy.

Ministri spravodlivosti a vnútorných vecí EÚ sú pripravení rokovať o novej iniciatíve tento týždeň ešte pred prijatím konečného rozhodnutia na samite lídrov EÚ 19. – 20. decembra.

Tlačová správa – Opatrenia EÚ v oblasti migrácie v Stredozemí DeutschEnglishfrançais

Politický dokument – Osobitná skupina pre Stredozemie pdf - 155 KB [155 KB] English (en)

Základné informácie – Opatrenia EÚ v oblasti migrácie a azylu българскиEnglish

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy