Naršymo kelias

Saugios sienos, pažangesnė kontrolė - 28/02/2013

Pasas © ES

Pasiūlymais būtų sugriežtinta į ES erdvę, kurioje galima keliauti be pasų kontrolės, atvykstančių asmenų kontrolė, paspartėtų dažnai atvykstantiems asmenims taikomos procedūros ir būtų užtikrinamas didesnis saugumas.

Europos Sąjungos piliečiai iš vienos jos šalies į kitą gali keliauti sienos kirtimo punktuose netikrinant pasų. Šia laisve naudojasi ir iš kitų šalių į ES atvykstantys keliautojai po to, kai jų pasai patikrinami viename iš atvykimo į ES punktų.

Vis dėlto į ES keliaujančių užsieniečių daugėja, tad, jeigu procedūros nebus supaprastintos, jos gali trukti ilgiau.

Atsižvelgdama į šią padėtį Komisija siūlo nustatyti bendrą elektroninio registravimo pasienyje sistemą English (en) . Taip paspartėtų teisėtų keliautojų atvykimo ir išvykimo procedūros ir visose ES šalyse būtų užtikrintas didesnis saugumas.

Registruotų keliautojų programa

Dažnai į ES keliaujantys asmenys galėtų dalyvauti naujoje programoje, pagal kurią į erdvę, kurioje galima keliauti be pasų kontrolės, jie galėtų patekti supaprastinta pasienio kontrolės tvarka. Juos patikrinus ir nustačius, kad jie atitinka reikalavimus, šie keliautojai gautų kompiuteriu nuskaitomą kortelę.

Registruoti keliautojai kortele galėtų naudotis prie specialių automatizuotų atvykimo ir išvykimo vartų – jų pasų kontrolė rankiniu būdu nebūtų atliekama. Užtikrinant, kad jie yra teisėti keliautojai, vartuose elektroniniu būdu būtų nuskaitomos jų kortelės, kelionės dokumentai ir pirštų atspaudai.

Manoma, kad kasmet sistema pasinaudotų apie 5 mln. keliautojų: verslininkai, pagal trumpalaikes sutartis dirbantys darbuotojai, mokslininkai, studentai ir netoli ES sienų gyvenantys žmonės. Kad jie į ES galėtų patekti kuo paprasčiau, esame suinteresuoti ekonomiškai. 2011 m. į ES atvykstantys ir iš jos išvykstantys keliautojai prie ES ekonomikos prisidėjo 271 mlrd. eurų.

Elektroninis atvykimo ir išvykimo registravimas

Tuo pat metu procedūros būtų patobulintos visiems keliautojams. Dėl bendros elektroninės registravimo sistemos valdžios institucijos galėtų greitai nustatyti, kada keliautojas iš ES nepriklausančios šalies pažeidė taisykles.

Ši sistema pakeistų dabartinę, pagal kurią antspaudai ir vizos kelionės dokumentuose daugiausiai tikrinami rankiniu būdu. Taikant dabartinę sistemą sugaištama nemažai laiko ir ja naudojantis valdžios institucijoms nėra lengva nustatyti, kas ES pasiliko ilgiau nei leidžiama.

Tolesni veiksmai

Dabar pasiūlymai bus pateikti svarstyti Europos Parlamentui ir ES vadovams. Juos planuojama įgyvendinti iki 2018 m.

Daugiau apie ES erdvę be pasų kontrolės English (en)

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos