Ścieżka nawigacji

Włącz się do europejskiej debaty - 21/09/2012

Dziecko w lesie z flagą UE © UE

Politycy z Komisji Europejskiej odwiedzą twoje miasto, aby dowiedzieć się, co sądzisz o swoich prawach i przyszłości Unii Europejskiej.

Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso DeutschEnglishfrançaisportuguês na temat propozycji w sprawie pogłębienia unii gospodarczej i walutowej i utworzenia unii politycznej usankcjonowanej prawnie.

„Taka dyskusja musi się odbyć w naszych społeczeństwach i wśród Europejczyków”, powiedział komisarz. W związku z tym Komisja podejmuje dalsze działania: przez najbliższe 15 miesięcy w każdym państwie UE zostanie zainicjowana seria dialogów z obywatelami. Pierwsza taka debata odbyła się 27 września w hiszpańskim mieście Kadyks English .

Jest to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z europejskimi politykami na temat swoich praw i tego, w jakiej Europie chcesz mieszkać, oraz jakie nadzieje wiążesz z Unią Europejską.

Do „dialogu z obywatelami” może włączyć się każda zainteresowana osoba. Dyskusje będą transmitowane na żywo w internecie. Wśród ich uczestników znajdą się politycy wybrani na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym.

Debaty te wpisują się w inicjatywy podejmowane w ramach Europejskiego Roku Obywateli 2013 w całości poświęconego Twoim prawom jako obywatela UE.

Opinie wyrażone przez obywateli zostaną uwzględnione w przyszłych wnioskach ustawodawczych Komisji w sprawie wzmocnienia praw obywateli i Unii, w której te prawa są w pełni przestrzegane.

Komisja chciałaby poznać Twoje zdanie. Spraw, aby Twój głos został usłyszany.

Na czym polega obywatelstwo europejskie?

Każdy z nas jest obywatelem nie tylko swojego kraju, lecz także Unii Europejskiej. Oprócz praw przysługujących nam w państwie pochodzenia, mamy prawa określone w traktatach UE i w Karcie praw podstawowych UE.

Doskonały przykład: dzięki obywatelstwu UE możesz mieszkać, pracować, podróżować lub robić zakupy w każdym z 27 państw członkowskich.

Więcej na temat praw obywateli UE

2013 – Europejski Rok Obywateli Englishfrançais

Ułatwić życie obywatelom DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki