Navigačný riadok

Pomôžte nám chrániť vaše práva - 20/08/2012

Sediaci chlapec, ktorý hľadí na jazero a v ruke drží hračku člna s kruhom hviezd na modrej lodnej plachte @ EÚ

Povedzte nám o svojich problémoch, s ktorými ste sa stretli počas cestovania, štúdia, práce alebo pobytu v inom členskom štáte EÚ.

Úlohou Komisie je chrániť a posilňovať vaše práva občana EÚ. Chceli by sme preto vedieť viac o vašich skúsenostiach pri ich uplatňovaní.

Takisto by sme radi počuli vaše návrhy ako odstrániť prekážky, s ktorými ste sa stretli napríklad ako zamestnanec alebo študent v inom členskom štáte EÚ.

Vaše názory nám môžete až do 9. septembra 2012 poskytnúť prostredníctvom konzultácie o právach občanov. Vaše postrehy a nápady nám pomôžu pri príprave nášej nasledujúcej správy o občianstve, ktorú uverejníme v roku 2013.

V predchádzajúcej správe bolo identifikovaných 25 opatrení pdf - 758 KB [758 KB] Deutsch (de) English (en) français (fr) , ktoré by EÚ mala prijať na zefektívnenie práv v praxi. Realizácia týchto opatrení práve úspešne prebieha. Ide najmä o zníženie administratívnej záťaže v prípade registrácie vozidla Deutsch (de) English (en) français (fr) v inom členskom štáte EÚ a riešenie problémov v súvislosti so zdaňovaním dedičstva s cezhraničným prvkom Deutsch (de) English (en) français (fr) .

Vaše práva

Ako občan členského štátu EÚ ste aj občanom EÚ. Okrem vašich práv viažucich sa na štátne občianstvo máte niekoľko ďalších práv, na ktorých sa dohodlo 27 členských štátov a ktoré sú zakotvené v zmluvách EÚ. Ide o právo:

  • cestovať alebo žiť kdekoľvek v EÚ;
  • na rovnaké zaobchádzanie ako s ostatnými občanmi EÚ (bez diskriminácie z dôvodu štátnej príslušnosti);
  • voliť a byť volený v komunálnych voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu bez ohľadu na to, kde v EÚ žijete,
  • na pomoc zo strany veľvyslanectva alebo konzulátu iného štátu EÚ, ak sa nachádzate mimo EÚ (ak v nej vaša krajina nemá zastúpenie), a to v rovnakom rozsahu ako pomoc štátnym príslušníkom danej krajiny;
  • spolu s inými občanmi EÚ požiadať o návrh právneho predpisu EÚ prostredníctvom iniciatívy občanov.

Takisto máte ďalšie práva, ako napríklad v oblasti ochrany spotrebiteľov pri kúpe tovaru cez internet z iného členského štátu EÚ.

Pomoc a poradenstvo o vašich právach občana EÚ

Zjednodušenie života občanov – sledujte súčasné návrhy

2013 – Európsky rok občanov

Viac o konzultácii pdf - 151 KB [151 KB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) polski (pl) português (pt) română (ro) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy