Ścieżka nawigacji

Pomóż nam chronić Twoje prawa - 20/08/2012

Chłopiec siedzący nad jeziorem i trzymający łódkę z niebieskim żaglem z flagą UE z kręgiem gwiazd pośrodku @ UE

Przedstaw nam problemy, jakie napotkałeś w związku z podróżą, nauką, pracą lub zamieszkiwaniem w innym kraju UE.

Komisja Europejska dba o poszanowanie i wzmocnienie Twoich praw jako obywatela UE. Dlatego też chcielibyśmy lepiej poznać Twoje doświadczenia w korzystaniu z tych praw.

Chętnie dowiemy się też, jak Twoim zdaniem można by usunąć przeszkody, które napotkałeś np. w związku z pracą lub nauką w innym kraju UE.

Możesz nam o tym powiedzieć za pośrednictwem konsultacji społecznych dotyczących praw obywateli UE, które potrwają do 9 września 2012 r. Nadesłane odpowiedzi zostaną wykorzystane przy opracowywaniu kolejnego sprawozdania na temat obywatelstwa UE, które pojawi się w 2013 r.

W poprzednim sprawozdaniu określono 25 działań pdf - 758 KB [758 KB] Deutsch (de) English (en) français (fr) , jakie UE powinna podjąć, aby jej obywatele mogli skuteczniej korzystać z przysługujących im praw. Działania te są już realizowane i obejmują m.in.: ograniczenie formalności administracyjnych, jakie trzeba załatwić przy rejestracji samochodu Deutsch (de) English (en) français (fr) w innym kraju UE, oraz rozwiązywanie problemów związanych z podatkiem od spadków z zagranicy Deutsch (de) English (en) français (fr) .

Prawa obywateli UE

Obywatel każdego kraju UE jest również obywatelem UE. Oznacza to, że oprócz uprawnień krajowych posiada on dodatkowe prawa, które uzgodniły między sobą wszystkie kraje UE i które są zagwarantowane w traktatach i Karcie praw podstawowych UE. Zgodnie z nimi obywatel UE ma prawo do:

  • podróżowania i zamieszkiwania gdziekolwiek na terytorium UE
  • bycia traktowanym na równi z pozostałymi obywatelami UE (bez dyskryminacji ze względu na swoje obywatelstwo)
  • głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych i wyborach do Parlamentu Europejskiego bez względu na miejsce zamieszkania w UE
  • otrzymania pomocy podczas pobytu poza UE (jeżeli jego kraj nie ma tam swojego przedstawicielstwa) ze strony ambasady lub konsulatu innego kraju UE na takich samych warunkach, jak w przypadku obywateli tego kraju

Obywatelom UE przysługują także inne prawa, np. prawa konsumenta przy robieniu zakupów zagranicznych przez internet.

Prawa obywateli UE – pomoc i porady

Ułatwić życie obywatelom – poznaj aktualne propozycje Deutsch (de) English (en) français (fr)

2013 r. – Europejski Rok Obywateli English (en) français (fr)

Więcej na temat konsultacji pdf - 151 KB [151 KB] български (bg) čeština (cs) dansk (da) Deutsch (de) eesti keel (et) ελληνικά (el) English (en) español (es) français (fr) italiano (it) latviešu valoda (lv) lietuvių kalba (lt) magyar (hu) Malti (mt) Nederlands (nl) português (pt) română (ro) slovenčina (sk) slovenščina (sl) suomi (fi) svenska (sv)

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki