Navigačný riadok

Boj proti počítačovej kriminalite - 28/03/2012

Obrazovka počítača © EÚ

Nové centrum bude upozorňovať na vznikajúce hrozby a pomáhať vyšetrovateľom pri odhaľovaní počítačových zločincov.

Približne milión ľudí sa každý deň stane obeťami počítačovej kriminality. Páchatelia sú neviditeľní a často ostanú nepotrestaní.

Únia preto zriadila nové Európske centrum boja proti počítačovej kriminalite English , ktoré bude informovať členské štáty o hlavných počítačových hrozbách a upozorňovať ich na medzery v ochrane. Navyše sa bude podieľať na odhaľovaní zločineckých sietí a páchateľov a v prípade potreby poskytne pomoc pri vyšetrovaní takejto nezákonnej činnosti.

Stredisko bude okrem verejne dostupných informácií používať údaje poskytnuté políciou, firmami a akademickou obcou s cieľom pomáhať vyšetrovateľom, prokurátorom a sudcom pri boji s počítačovou kriminalitou.

Každý sa môže stať obeťou počítačových zločincov. Medzi ich najčastejšie činnosti patria:

  • krádeže online identity;
  • počítačové podvody;
  • podvody s kreditnými kartami;
  • sexuálne zneužívanie detí;
  • krádeže internetových účtov;
  • útoky na verejné a súkromné systémy IT.

Tento typ trestnej činnosti je na vzostupe. Každodenne sa v dôsledku rozličných druhov útokov hackerov musí na Facebooku zablokovať až 600 000 účtov. Len v Belgicku narástol počet internetových podvodov zo 4 000 prípadov v roku 2008 na viac ako 7 000 v roku 2010. V Spojenom kráľovstve sa počet krádeží bankových účtov zvýšil medzi rokmi 2008 a 2009 o 207 %.

Nekompromisný boj proti počítačovej kriminalite prispeje k zvýšeniu dôvery v elektronické bankovníctvo a online rezervačné systémy a ušetrí milióny eur. Podľa štúdie z roku 2011 predstavujú celosvetové škody spôsobené počítačovou kriminalitou 85 až 291 mld. EUR.

Bohužiaľ, len veľmi málo páchateľov sa v súčasnosti podarí chytiť.

Celoeurópsky charakter centra by však mal zabezpečiť, že informácie o počítačových hrozbách budú okamžite k dispozícii všetkým členským štátom. Napríklad neoprávnené použitie online bankového účtu v Litve by sa rýchlo porovnalo s podobnými prípadmi kdekoľvek v EÚ a centrum by okamžite vydalo pre všetky členské štáty upozornenie o tejto nezákonnej činnosti.

Úlohou centra je tiež odpovedať na technické a iné otázky vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov.

Stredisko bude zriadené v rámci Európskej policajnej agentúry (Europol) English v Haagu, ktorá tento návrh musí najprv schváliť.

Viac o počítačovej kriminalite a EÚ English

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy