Ścieżka nawigacji

Zwalczanie przestępczości internetowej - 28/03/2012

Ekran komputera © UE

Nowe europejskie centrum będzie ostrzegać kraje UE o zagrożeniach związanych z cyberprzestępczością i pomagać śledczym w identyfikowaniu przestępców.

Codziennie około miliona osób pada ofiarą przestępczości komputerowej. Sprawcy często nie zostają schwytani i unikają kary.

Dlatego UE postanowiła utworzyć europejskie centrum ds. walki z cyberprzestępczością English , które będzie ostrzegać kraje UE o poważnych zagrożeniach i informować je o słabych punktach ich ochrony internetowej. Będzie ono również wykrywać zorganizowane siatki przestępcze i osoby dopuszczające się najpoważniejszych przestępstw oraz udzielać wsparcia w konkretnych dochodzeniach.

W celu wspierania śledczych, prokuratorów i sędziów zajmujących się cyberprzestępczością centrum będzie korzystać z informacji pochodzących z otwartych źródeł, sektora przemysłu, policji i środowiska akademickiego.

Każdy może paść ofiarą cyberprzestępczości, która obejmuje:

  • kradzież tożsamości w internecie
  • oszustwa komputerowe
  • oszustwa dotyczące kart kredytowych
  • seksualne wykorzystywanie dzieci
  • przejmowanie kont w internecie
  • ataki na publiczne lub prywatne systemy komputerowe.

Tego rodzaju przestępstwa stają się coraz bardziej powszechne. Każdego dnia z powodu różnych prób włamania blokowanych jest około 600 tys kont na portalu Facebook. Na przykład w Belgii oszustwa internetowe wzrosły z nieco ponad 4 tys. przypadków w 2008 r. do ponad 7 tys. przypadków w 2010 r. Z kolei w Wielkiej Brytanii w 2009 r. odnotowano ponad trzykrotnie więcej przypadków przejęć kont bankowych w porównaniu z rokiem 2008.

Skuteczne zwalczanie cyberprzestępczości przyczyni się do zwiększenia zaufania obywateli do usług bankowości internetowej i dokonywania rezerwacji online oraz pozwoli zaoszczędzić miliony euro – w 2011 r. całkowity koszt cyberprzestępczości oszacowano na 85-291 mld euro.

Niestety obecne metody pozwalają schwytać niewielu przestępców.

Ogólnoeuropejski charakter centrum pozwoli zagwarantować, że informacje o zagrożeniach będą szybko przekazywane innym państwom UE. Informacja o tym, że nielegalnie włamano się na rachunek bankowy obywatela Litwy może zostać szybko skojarzona z podobnymi incydentami w innym kraju (np. w Grecji lub Irlandii). Centrum może natychmiast zaalarmować wszystkie kraje UE.

Centrum będzie również udzielać odpowiedzi na pytania śledczych, prokuratorów i sędziów na temat szczegółowych kwestii technicznych i dochodzeniowych.

Zostanie ono utworzone w ramach Europejskiego Urzędu Policji (Europolu) English w Hadze, który najpierw musi jeszcze zatwierdzić wniosek Komisji.

Więcej o cyberprzestępczości i UE English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki