Navigācijas ceļš

Cīņa pret kibernoziedzību - 28/03/2012

Datora ekrāns © ES

Jauna ES kontroles struktūra brīdinās par jauniem apdraudējumiem un palīdzēs izmeklētājiem atrast kiberziedzniekus.

Datornoziegumu upuru skaits ik dienu sasniedz turpat vienu miljonu cilvēku. Pārkāpēji bieži vien paliek neatklāti un nesaņem pelnīto sodu.

Lai šo situāciju vērstu par labu, ES plāno izveidot Eiropas kibernoziedzības centru English , kura uzdevums būs brīdināt ES valstis par nopietniem apdraudējumiem un nepilnībām to tīmekļa drošības sistēmās. Tā ziņā būs arī noziedzības tīklu un lielāko pārkāpēju atklāšana un atbalsts lietu izmeklēšanā.

Lai palīdzētu izmeklētājiem, prokuroriem un tiesnešiem, centrs izmantos plašai sabiedrībai pieejamas ziņas, kā arī nozarei, policijai un akadēmiskajām aprindām pieejamo informāciju.

Ikviens var ciest no kibernozieguma; tas var būt

  • tīmeklī izmantoto identifikācijas datu zādzība,
  • krāpšana, izmantojot datoru,
  • kredītkaršu afēras,
  • bērnu seksuāla izmantošana,
  • tīmekļa kontu piesavināšanās,
  • uzbrukumi valsts un privātām IT sistēmām.

Turklāt šī veida noziedzība pieaug. Katru dienu pēc uzlaušanas mēģinājumiem ir jābloķē aptuveni 600 000 tīmekļa vietnes “Facebook” kontu. Beļģijā vien krāpšanās tīmeklī pieaugusi no vairāk nekā 4000 gadījumu 2008. gadā līdz 7000 gadījumiem 2010. gadā. Savukārt Lielbritanijā laikā no 2008. gada līdz 2009. gadam bankas kontu apzagšana pieauga par 207 %.

Cīņa pret kibernoziedzību palīdzēs vairot paļāvību internetbanku un interneta veikalu jomā un ietaupīs miljoniem eiro, — 2011. gadā veiktā pētījumā konstatēts, ka kibernoziedzības globālās izmaksas sasniedz 85-291 miljardus eiro.

Diemžēl pašlaik notver tikai nedaudzus no pārkāpējiem.

ES mēroga centrs nodrošinās informācijas par apdraudējumiem ātru nodošanu pārējām ES valstīm. Ja kāds Lietuvā ziņo, ka viņa bankas kontam piekļūts nelikumīgi, šo pārkāpumu var ātri sasaistīt ar citiem līdzīgiem gadījumiem jebkur citur — Grieķijā, Īrijā utt., līdz ar to centrs tūlīt var brīdināt visas valstis par šo apdraudējumu.

Centrs arī sniegs atbildes uz izmeklētāju, prokuroru un tiesnešu tehniskiem un ar kriminālistiku saistītiem jautājumiem.

Centrs darbotos Eiropas policijas aģentūras — Eiropola English — ietvaros Hāgā; šis priekšlikums aģentūrai gan vispirms ir jāapstiprina.

Vairāk par kibernoziedzību ES English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites