Naršymo kelias

Pažaboti elektroninius nusikaltėlius - 28/03/2012

Kompiuterio ekranas © ES

Nauja ES priežiūros įstaiga įspės apie naujus pavojus ir padės tyrėjams nustatyti elektroninius nusikaltėlius.

Kasdien nuo nusikaltimų elektroninėje erdvėje nukenčia apie milijoną žmonių. Nusikaltėliai būna nematomi ir dažnai lieka nenubausti.

Siekdama juos pažaboti ES ketina steigti naują Europos kovos su elektroniniu nusikalstamumu centrą English , kuris ES šalis įspėtų apie didžiausius pavojus ir jų elektroninių apsaugos priemonių trūkumus. Jis taip pat stengtųsi nustatyti nusikaltėlių tinklus ir didžiausius nusikaltėlius bei padėtų atlikti tyrimus.

Centras naudotųsi iš viešosios erdvės, pramonės atstovų, policijos ir mokslo bendruomenės gaunama informacija, kad padėtų elektroninių nusikaltimų tyrėjams, prokurorams ir teisėjams.

Nuo elektroninių nusikaltėlių gali nukentėti bet kas, jų daromi nusikaltimai – tai:

  • elektroninės tapatybės vagystė;
  • sukčiavimas elektroninėje erdvėje;
  • kredito kortelių duomenų išviliojimas apgaule;
  • seksualinis vaikų išnaudojimas;
  • internetinių paskyrų pasisavinimas;
  • išpuoliai prieš viešas ar privačias IT sistemas.

Tokio pobūdžio nusikaltimų daugėja. Dėl elektroninių įsilaužėlių veiksmų kasdien prireikia užblokuoti apie 600 000 tinklo „Facebook“ paskyrų. Vien Belgijoje elektroninio sukčiavimo atvejų padaugėjo nuo 4000 (2008 m.) iki daugiau kaip 7000 (2010 m.). Jungtinėje Karalystėje įsilaužimų į banko sąskaitas nuo 2008 m. iki 2009 m. padaugėjo 207 %.

Griežtos priemonės prieš elektroninius nusikaltėlius padės padidinti pasitikėjimą elektronine bankininkyste bei užsakymais internetu ir sutaupys milijonus eurų. 2011 m. tyrimo duomenimis elektroniniai nusikaltėliai pasaulyje padaro nuostolių už 85–291 mlrd. eurų.

Deja, šiuo metu sulaikoma labai nedaug tokių nusikaltėlių.

Kadangi šis centras būtų skirtas visai ES, apie naujus pavojus būtų skubiai įspėjamos visos ES šalys. Pavyzdžiui, jeigu kas nors Lietuvoje praneš, kad kažkas neteisėtai pasinaudojo jo banko sąskaita, tai gali greitai būti susieta su panašiais nutikimais bet kur nuo Graikijos iki Airijos, ir centras galėtų tučtuojau apie tokį pavojų pranešti visoms ES šalims.

Centras taip pat atsakytų į tyrėjų, prokurorų ir teisėjų teikiamus techninius ir teismo medicinos klausimus.

Centras priklausytų Europos policijos agentūrai – Europolui English Hagoje, bet Europolas pirma turi pritarti šiam siūlymui.

Daugiau apie elektroninį nusikalstamumą ir ES English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos