Cesta

EU bojuje proti kyberkriminalitě - 28/03/2012

Obrazovka počítače © EU

Nové evropský kontrolní subjekt bude upozorňovat na nové hrozby v oblasti počítačové trestné činnosti a pomáhat vyšetřovatelům.

Každý den se stává obětí počítačové kriminality přibližně milion osob. Pachatelé zůstávají většinou neodhaleni a unikají bez trestu.

EU proto navrhuje založit Evropské centrum pro boj proti kyberkriminalitě English , které bude členské země varovat před závažnými hrozbami a upozorňovat je na mezery v jejich zabezpečení internetu. Jeho úkolem bude také odhalovat zločinecké sítě a nebezpečné pachatele a poskytovat podporu vyšetřovatelům.

Centrum bude využívat informací z veřejného sektoru, průmyslových odvětví, policejních zdrojů i akademické obce a bude je poskytovat vyšetřovatelům, žalobcům a soudcům.

Obětí počítačové trestné činnosti se může stát kdokoli. Může se jednat například o:

  • on-line krádež identity
  • různé druhy počítačových podvodů
  • podvody s kreditními kartami
  • sexuální delikty zaměřené na děti
  • nabourávání se do elektronických účtů
  • útoky na veřejné nebo soukromé informační systémy

Podíl tohoto druhu trestné činnosti se neustále zvyšuje. Například na Facebooku dochází denně kvůli útokům hackerů k zablokování asi 600 000 účtů. V Belgii vzrostl od roku 2008 do roku 2010 počet podvodů provedených prostřednictvím internetu z 4 000 případů na více než 7 000. Ve Spojeném království se zase v letech 2008 a 2009 zvýšil počet krádeží identity a následně bankovního účtu o závratných 207 %.

Tvrdé zákroky proti pachatelům počítačové trestné činnosti přispějí například ke zvýšení důvěry v elektronické bankovnictví a v elektronické rezervační systémy a ušetří miliony eur. Podle studie provedené v roce 2011 dosahují celkové škody způsobené počítačovou trestnou činností 85 až 291 miliard eur.

Dopadnout se však bohužel podaří jen zlomek pachatelů.

Celoevropské středisko by mělo informace o útocích rychle předávat ostatním zemím EU. Pokud například někdo v České republice oznámí, že mu kdosi neoprávněně manipuloval s bankovním účtem, bude možné rychle identifikovat podobné útoky kdekoli v Unii a středisko bude moci neprodleně varovat všechny ostatní země.

Středisko by také mělo řešit technické a kriminalistické otázky pro potřeby vyšetřovatelů, žalobců a soudců.

Pokud bude návrh schválen, středisko vznikne v Haagu v rámci Evropské policejní agentury Europol English.

Další informace o počítačové trestné činnosti v EU English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy