Ścieżka nawigacji

Jak zwiększyć liczbę kobiet na najwyższych stanowiskach? - 05/03/2012

Dwie figurki, z których jedna jest dużo cięższa od drugiej, na huśtawce © iStock/Mark Stay

Zachęcamy Państwa do udziału w konsultacjach, których tematem jest to, w jaki sposób zwiększyć liczbę kobiet na wysokich stanowiskach. W czołowych europejskich firmach zaledwie jeden z siedmiu członków zarządu to kobieta.

Zmiany na najwyższych szczeblach następują powoli. Spójrzmy na skład zarządów największych europejskich spółek giełdowych: zaledwie 14 proc. członków to kobiety – w 2010 r. odsetek ten wynosił 12 proc. Z kolei tylko 3 proc. prezesów zarządu to kobiety – dwa lata temu sytuacja była taka sama.

Europejczycy są zgodni co do tego, że należy zmienić te proporcje. Prawie dziewięciu na dziesięciu uczestników przeprowadzonego niedawno badania DeutschEnglishfrançais uważa, że kobiety powinny być obecne na najwyższych stanowiskach w biznesie w takim samym stopniu jak mężczyźni (jeżeli mają takie same kwalifikacje). Trzech na czterech respondentów opowiada się za wprowadzeniem przepisów w sprawie równowagi kobiet i mężczyzn w zarządach spółek.

Umożliwienie kobietom zajmowania wysokich stanowisk stanowi dla nich zachętę do kontynuowania działalności zawodowej i pełnego wykorzystania swoich umiejętności. Pozwala to podwyższyć wskaźnik zatrudnienia kobiet.

Zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych doprowadziłoby również do wzrostu konkurencyjności Europy. Z badań przeprowadzonych przez firmy doradcze McKinsey oraz Ernst & Young wynika, że firmy, w których proporcje kobiet i mężczyzn na najwyższych stanowiskach są bardziej wyrównane, przynoszą większe zyski.

W zeszłym roku Komisja zaproponowała spółkom publicznym dobrowolne zobowiązanie się Englishfrançais do zwiększenia liczby kobiet w zarządach do 30 proc. do roku 2015 i do 40 proc. do roku 2020.

Zobowiązały się do tego zaledwie 24 firmy w całej Europie. Obecnie Komisja rozpatruje inne możliwości i rozpoczyna konsultacje społeczneDeutschEnglishfrançais, aby sprawdzić, czy UE może zrobić w tej sprawie coś więcej, na przykład wprowadzić parytety.

Francja, Belgia, Włochy, Holandia i Hiszpania już wprowadziły przepisy dotyczące parytetów w zarządach firm. Tymczasem w Danii, Finlandii, Grecji, Austrii i Słowenii obowiązują przepisy w sprawie równego udziału kobiet i mężczyzn w zarządach firm państwowych.

Konsultacje rozpoczynają się 5 marca, czyli w Europejskim Dniu Równych Płac, którego celem jest zwrócenie uwagi na różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn wykonujących tę samą pracę.

Konsultacje internetowe potrwają do 28 maja. Ich wyniki posłużą Komisji jako podstawa do opracowania wniosków dotyczących wyrównania udziału kobiet i mężczyzn w zarządach firm. Wnioski mają zostać przedstawione jeszcze w tym roku.

Więcej informacji na temat równości kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki