Ścieżka nawigacji

Integracja z korzyścią dla wszystkich - 25/07/2011

Rysunek komiksowy z postaciami ludzi i słowami w różnych językach w dymku © UE

Zarówno obywatele UE, jaki i migranci są zgodni co do tego, że integrację warunkują znajomość języka, dostęp do zatrudnienia, szacunek dla miejscowej kultury i jednoznaczny status prawny.

UE zawdzięcza migrantom nie tylko różnorodność. Stanowią też oni potencjalną szansę dla wzrostu i stabilności europejskiej gospodarki.

Wskaźnik urodzeń w Europie pozostaje niski - migranci mogą wspomóc gospodarkę UE i wesprzeć finansowanie krajowych systemów opieki społecznej. Warunkiem jest jednak pełna integracja w kraju przyjmującym.

Komisja zaproponowała nowy pakiet działań English , które ułatwią taką integrację dzięki nauce języków, łatwiejszemu dostępowi do zatrudnienia, kształcenia i szkolenia, a także walce z dyskryminacją.

Za politykę w zakresie integracji odpowiadają rządy poszczególnych krajów. UE może jednak zaoferować wsparcie i zachęty - w postaci środków finansowych, koordynacji polityki i ułatwiania wymiany najlepszych praktyk. Proponowany pakiet ma w szczególności sprzyjać działaniom na szczeblu lokalnym, takim jak współpraca między władzami lokalnymi, pracodawcami, organizacjami reprezentującymi migrantów i miejscową ludnością.

Każdy kraj, region czy miasto wybierałyby środki najodpowiedniejsze dla swojej sytuacji, a wyniki byłyby monitorowane przy pomocy ogólnounijnych wskaźników.

Osiągnięcie postępów nie powinno okazać się zbyt trudne zważywszy na fakt, że jak wynika z badania Eurobarometru na temat integracji migrantów Englishfrançais , zarówno obywatele UE, jak i migranci w dużym stopniu zgadzają się co do czynników, które ułatwiają integrację.

Badanie, które zostało przeprowadzone w marcu i kwietniu 2011 r., wskazuje, że panuje powszechna zgoda co do tego, iż konieczne jest podjęcie większych wysiłków - zarówno przez rządy, samych migrantów, jak i społeczeństwa krajów przyjmujących.

I obywatele UE, i migranci mają podobne zdanie na temat czynników warunkujących integrację. Główne czynniki to znajomość języka kraju przyjmującego, możliwość podjęcia pracy, szacunek dla lokalnej kultury i jednoznaczny status prawny. Obie grupy respondentów uznały język za najważniejszy z nich.

Obie też zgodziły się co do znaczenia kontaktów w pracy i w szkole oraz negatywnego wpływu, jaki ma segregacja ludności poprzez izolowanie migrantów na osobnych osiedlach.

W UE mieszka 20,1 mln migrantów z krajów spoza UE (około 4 proc. ludności).

Strona UE na temat integracji DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki