Ścieżka nawigacji

Intensywniej walczyć z korupcją - 06/06/2011

Sędzia trzymający młotek sędziowski © Corbis

Pakiet nowych propozycji pozwoli krajom UE sprawniej walczyć z korupcją.

Czterech na pięciu English obywateli UE twierdzi, że korupcja jest jednym z większych problemów w ich kraju. Pytani podkreślają przy tym, że potrzeba większej woli politycznej do walki z tym przestępstwem oraz z jego gospodarczymi, społecznymi i politycznymi konsekwencjami.

Łapówki, prowizje i nielegalne płatności ze strony pojedynczych osób, przedsiębiorstw i organizacji przestępczych naruszają demokrację, nie pozwalają prawidłowo funkcjonować gospodarce i krzywdzą uczciwych.

Równowartość korupcji szacuje się na ok. 120 mld euro rocznie, co odpowiada mniej więcej 1 proc. PKB Unii.

We wszystkich krajach UE obowiązuje prawodawstwo antykorupcyjne, ale nie zawsze jest ono konsekwentnie wprowadzane w życie. Aby skumulować działania, europejskie rządy udzieliły Komisji mandatu politycznego danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska do opracowania wspólnych założeń antykorupcyjnych.

Pierwszym krokiem miałaby być ocena - publikowana od roku 2013 co dwa lata - pokazująca, jak kraje UE radzą sobie z zapobieganiem korupcji i jej ograniczaniem. Ocena ta uzupełniałaby oceny już publikowane przez organy międzynarodowe.

Proponuje się także, by:

  • zweryfikować przepisy UE, by ułatwiały konfiskatę aktywów pochodzących z przestępstwa i umożliwiały sądom krajowym egzekwowanie nakazów konfiskaty w całej Unii
  • zmienić przepisy o zamówieniach publicznych, standardach rachunkowości i ustawowych kontrolach w unijnych firmach
  • ulepszyć dochodzenia w sprawach finansowych i pomóc rządom gromadzić dokładniejsze dane statystyczne o takich przestępstwach
  • zintensyfikować współpracę sądową i policyjną oraz udoskonalić szkolenia dla urzędników odpowiedzialnych za egzekwowanie prawa
  • opracować lepszą strategię walki z defraudacją środków unijnych
  • wprowadzić surowsze wymogi anykorupcyjne wobec krajów zainteresowanych przystąpieniem do UE
  • uzależnić pomoc i dotacje dla innych krajów od spełnienia ściślejszych kryteriów anykorupcyjnych
  • bliżej współpracować z agencjami UE, takimi jak Europol i Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Jak wynika z najnowszego raportu English, niektóre kraje jeszcze nie wprowadziły w życie przepisów UE uznających aktywne i bierne łapownictwo ze strony prywatnych firm za przestępstwo.

Komisja apeluje do tych krajów, by z tym nie zwlekały. Zachęca także kraje UE, które jeszcze tego nie zrobiły, do ratyfikacji i wdrożenia anykorupcyjnych porozumień Rady Europy, ONZ oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

UE chce przystąpić do GRECO, anykorupcyjnej grupy powołanej przez Radę Europy. Do grupy tej należą już wszystkie państwa członkowskie.

Więcej informacji o walce z korupcją English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki