Cesta

EU zintenzivňuje boj proti korupci - 06/06/2011

Soudce zjednává klid v soudní síni © Corbis

Díky novým opatřením by země EU měly být schopny účinněji bojovat s korupcí.

Čtyři pětiny English občanů EU považují korupci za velký problém ve své zemi. To jen dokazuje potřebu pevnějšího politického odhodlání k boji s touto trestnou činností a k nápravě hospodářských, sociálních a politických škod, které způsobuje.

Úplatky a nelegální platby od jednotlivců, firem a osob zapojených do organizovaného zločinu obcházejí demokratický proces a ztěžují regulérní fungování ekonomiky, na což doplácejí poctiví občané.

Korupce stojí podle odhadů ročně přibližně 120 miliard eur, což představuje asi 1 % hrubého domácího produktu EU.

Ve všech zemích EU existují proti korupci zákony. Ty však nejsou vždy důsledně dodržovány. Evropská komise proto od vlád členských zemí obdržela politický mandát danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska k tomu, aby připravila společnou protikorupční strategii.

První krok spočívá v sérii hodnocení, ve kterých bude monitorován pokrok jednotlivých zemí při předcházení korupce a při jejím potírání a která budou zveřejňována od roku 2013 každé dva roky. Tato hodnocení budou doplňovat ta, která zveřejňují mezinárodní organizace, jako je OSN.

K dalším návrhům patří:

  • revize pravidel EU, která by usnadnila zabavování majetku pocházejícího z trestné činnosti a zaručila, že příkazy ke konfiskaci vydané vnitrostátními soudy by byly vynutitelné v celé Unii
  • úprava předpisů o veřejných zakázkách, účetních standardech a povinných auditech pro firmy v EU
  • zkvalitnění vyšetřování finančních podvodů a pomoc státům s tvorbou přesnější statistiky trestné činnosti
  • posílení spolupráce soudů a policejních orgánů a zlepšení přípravy pracovníků působících v oblasti prosazování práva
  • vytvoření lepší strategie proti padělání eurobankovek
  • zpřísnění protikorupčních požadavků pro země, které chtějí vstoupit do EU
  • zvýšení počtu protikorupčních kritérií pro finanční pomoc jiných zemím
  • užší spolupráce s agenturami EU, jako jsou Europol a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Podle nedávno zveřejněné zprávy English několik zemí ještě stále nepřevedlo do svého práva předpisy EU, které trestně postihují soukromé firmy za podplácení a přijímání úplatků.

Evropská komise proto tyto země vyzývá, aby tak učinily. Stejně tak členským státům doporučuje, aby ratifikovaly a provedly protikorupční dohody Rady Evropy, OSN a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Evropská unie se chce také jako celek účastnit protikorupční skupiny Rady Evropy - GRECO, kam už patří všechny členské země.

Další informace o boji s korupcí English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy