Ścieżka nawigacji

Przede wszystkim chronić ofiary - 20/05/2011

Kobieta siedzącą na ziemi z głową opartą na rękach © iStock/Aldo Murillo

Komisja proponuje zagwarantowanie ofiarom przestępstw określonego poziomu ochrony w całej UE.

Polski turysta został dotkliwie pobity podczas pobytu w Paryżu. Nastolatek z Włoch został zaatakowany, kiedy wychodził ze stacji metra w Helsinkach. Co roku w UE odnotowuje się 30 milionów przestępstw, a ponieważ wiele wykroczeń nie jest zgłaszanych policji, liczba ofiar może tak naprawdę sięgać 75 milionów rocznie.

Niewłaściwe traktowanie ze strony policjantów lub przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości może dodatkowo pogorszyć fizyczny i psychiczny stan ofiary. Sytuację osób, które padły ofiarą przestępstwa za granicą, może ponadto utrudniać nieznajomość języka i systemu prawnego danego państwa.

Przepisy poszczególnych państw członkowskich w tej dziedzinie znacznie się różnią. Dlatego Komisja proponuje wprowadzenie pakietu środków DeutschEnglishfrançais , które zagwarantują ofiarom taki sam poziom ochrony, wsparcia i dostępu do wymiaru sprawiedliwości we wszystkich krajach UE.

Celem proponowanych środków jest:

 • zagwarantowanie, że ofiary będą traktowane z szacunkiem i odpowiednio informowane o przysługujących im prawach, a policja, prokuratorzy i sędziowie zostaną przeszkoleni w zakresie odpowiedniego traktowania ofiar i ich krewnych
 • zagwarantowanie szczególnej ochrony ofiarom najbardziej bezbronnym, takim jak dzieci, osoby niepełnosprawne lub ofiary gwałtów − będą one mogły np. uczestniczyć w przesłuchaniu za pośrednictwem wideokonferencji, aby nie musieć stawać oko w oko ze sprawcą przestępstwa
 • zapewnienie ofiarom pomocy psychologicznej i praktycznej (jak na przykład znalezienie ślusarza dla ofiar włamania)
 • udzielanie ofiarom informacji w języku, który rozumieją, a w razie potrzeby zapewnienie im pomocy prawnej i finansowej na pokrycie kosztów podróży związanych z udziałem w procesie.
 • Komisja proponuje również wprowadzenie wzajemnej uznawalności środków ochrony DeutschEnglishfrançais . Dzięki temu na przykład ofiary przemocy domowej będą mieć gwarancję, że zakaz zbliżania się wydany w jednym państwie UE będzie obowiązywał sprawcę przestępstwa w całej UE.

  W kolejnych latach Komisja planuje również rewizję przepisów w sprawie odszkodowań w przypadku wypadków drogowych.

  Więcej na temat ochrony ofiar w UE English

  Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

   

  Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

  Tak Nie

  Jakich informacji Państwo szukają?

  Czy mają Państwo jakieś uwagi?

  Przydatne linki