Navigācijas ceļš

Cietušo tiesības ir prioritāte - 20/05/2011

Sieviete sēž uz zemes, uz rokām uzlikusi galvu © iStock/Aldo Murillo

Komisija ierosina tiesībpārkāpumos cietušajiem Eiropas Savienībā garantēt tiesību minimumu.

Parīzes apmeklējuma laikā poļu tūrists cieš uzbrukumā un tiek smagi savainots. Helsinkos notiek uzbrukums pusaudzim no Itālijas, viņam nākot ārā no metrostacijas. Ik gadus Eiropas Savienībā reģistrē 30 miljonus noziedzīgu nodarījumu. Kopējais cietušo skaits varētu sasniegt 75 000 gadā, ja ņem vērā arī daudzos likumpārkāpumus, par kuriem policijai nav ziņots.

Cietušajiem fiziskais vai psiholoģiskais šoks dažreiz divkāršojas, ja policisti vai tiesībsargājošo iestāžu darbinieki izturas neiejūtīgi. Problēma kļūst nopietnāka, ja cietušie atrodas ārzemēs un neprot vietējo valodu, un nepārzina juridisko sistēmu.

Dalībvalsu tiesību akti šajā jomā joprojām nav vienādi. Tāpēc Komisija ierosina pasākumu kopumu DeutschEnglishfrançais , kas cietušajiem garantētu visās ES dalībvalstīs vienādu aizsardzību, atbalstu un tiesiskās aizsardzības līdzekļus.

Šo pasākumu mērķis:

 • garantēt, lai tiesībaizsardzības iestāžu speciālisti un policijas ierēdņi būtu apmācīti pret cietušajiem un viņu tuviniekiem izturēties ar cieņu un pienācīgi viņus informēt par viņu tiesībām;
 • piedāvāt īpašu aizsardzību visneaizsargātākajiem cietušajiem, kā bērniem, invalīdiem un izvarotajiem. Viņi, piemēram, varēs liecināt videokameras priekšā, lai izvairītos no tiešas konfrontācijas ar uzbrucēju;
 • piedāvāt psiholoģisko un praktisko atbalstu cietušajiem. Piemēram, aplaupītām ģimenēm palīdzētu sazināties ar atslēdznieku;
 • informēt cietušos valodā, kuru viņi saprot. Ja vajadzīgs, viņiem sniegs juridisku un finansiālu palīdzību, lai segtu viņu pārvietošanas izmaksas un viņi spētu piedalīties tiesvedības procesā.
 • Komisija ierosina arī aizsardzības pasākumu savstarpēju atzīšanu DeutschEnglishfrançais . Cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē, tādējādi būtu garantijas, ka lēmums par aizliegumu pāridarītājam atrasties upura tuvumā turpina viņus aizsargāt arī tad, ja cietušais pārcēlies uz citu ES valsti.

  Visbeidzot, turpmākajos gados būtu jāpadara stingrāki ES noteikumi attiecībā uz kompensāciju par zaudējumiem, it īpaši autoavārijas gadījumā.

  Vēl par upuru aizsardzību Eiropas Savienībā English

  Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

   

  Vai atradāt meklēto?

  Ko jūs meklējāt?

  Vai jums ir kādi ieteikumi?

  Noderīgas saites